İzmit’te ‘Deprem Eğitim Akademisi’

İzmit Belediyesi’nde ‘Deprem Eğitim Akademisi’ ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendislerinin katılımıyla bir toplantı yapıldı.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, ‘Deprem Eğitim Akademisi' projesi ile ilgili Kocaeli Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği öğretim üyeleri Doç. Dr. Bülent Oruç, Doç. Dr. Fadime Sertçelik ve Yrd. Doç. Dr. Serpil Gerdan ile bir araya geldi.

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit'in deprem kuşağında olduğunu, bu durumun zaman zaman gerçekleşen depremlerde can ve mal kayıplarına neden olduğunu, depremleri engelleyemeyeceklerini ama meydana getirdiği can ve mal kayıplarını azaltmak istediklerini belirtti.

Acı dersler aldık

Doğan, "Ne yazık ki 1999 depreminden sonra bu doğal afetle ilgili çok şeyler öğrendik, bir anlamda çok acı dersler aldık. Ülkemizde bu deprem olayından sonra yapılan kanuni düzenlemeler, sivil toplum örgütlerinin bu konudaki yoğunlaşan çalışmaları, devletin bazı kurumlarının oluşturduğu medikal kurtarma ve diğer kurtarma ekipleri, sağlıkta yapılan çalışmalar ile önemli aşamalar kat edildi. Bu tür afetlerde kullanılabilecek seyyar hastanelerinden uçak ambulansına kadar birçok çalışma yapıldı. Kızılay kendini revize etti." dedi.

Hâlâ eksiklerimiz var

Yapılan iyileştirmelere ve yeni uygulamalara rağmen hâlâ eksiklerin olduğunu vurgulayan Doğan "Karşımızda hâlâ yeni bir afete tam olarak hazır olmadığımızı gösteren bir tablo var. İzmit Belediyesi olarak bizler afetlerde tek tek yaşanan bilgi ve tecrübeleri tüm dünyaya ulaştıracak ‘Deprem Eğitim Merkezi'nin oluşmasını arzu ediyoruz. Burası sadece eğitimlerin verildiği bir yer değil, deprem afetiyle ilgili yeni teknolojilerin geliştirildiği, üretildiği bir yer olarak da planlanıyor." ifadelerinde bulundu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler