Köylü ısınma ihtiyacını dağdan karşılıyor

Kırsal bölgelerde yaşayan halk, ısınma ihtiyacını dağdan getirdikleri çalı ve odunlar ile karşılıyorlar.

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Söğütlü köyü sakinleri ısınma ihtiyacını dağdan katır ve eşekler yardımıyla getirdikleri çalı ve odunlarla karşılıyorlar.

Evlerinde şömine veya soba bulunan köylüler, kömür yakamadığı için dağdan topladıkları çalı ve odunlar ile ısınırken yemeklerini de soba üzerinde pişiriyor.

Eskiden her köyün yakacak odun ürettiği alanların olduğunu dile getiren Mehmet Göz, "Eskiden kömürü fazla kullanmazdık. Herkes yakacak odun ihtiyacını dağdan temin etmeye çalışırdı. Şuan birçok arazimiz devlet tarafından ormanlık alan içine girmiş bulunmakta. Oradan da odun getiremiyoruz. Bende ara sıra dağa gidip çalı falan topluyorum. Bunlar ısınmak için ihtiyacımız olan şeylerdir." dedi.

Dağdan topladıkları odunları kurumuş ağaçlardan kestiklerini dile getiren Göz, "Eskiden ormanlık alanlar böyle korunurdu. Hiç kimse ağaçları kökünden sökmez zaten. Kuruyan veya çok büyüyen ağaçlardan odun ihtiyacını karşılıyoruz. Kesilen ağaçlar da kökten kesilmiyor. Hatta budandıkları için gelecek yılda daha da gelişmiş oluyorlar." dedi. (M. Zeki Aygur – İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler