Kurban Bayramı için beslenme önerileri

Uzmanlar, Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminin zararlarına karşı sebze ve meyve tüketiminin sağlık için faydalı olduğunu belirtiyor.

Kurban Bayramı'nın olmazsa olmazları olarak tanımlanan kahvaltı sofraları, et yemekleri, şerbetli tatlılar ve kalorili ikramlar gibi uygulamalar, birkaç gün içinde sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bayram geçince diyete başlama düşüncesi ise bu süreçte daha çok yemeye yol açarak, motivasyonu düşürebiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Diyetisyen Sena Nazlı, Kurban Bayramı'nda sağlıklı beslenme için önerilerde bulundu.

Bayramı sağlıkla geçirebilmek adına beslenmede birkaç noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirten Nazlı, bayramda daha fazla yiyebilmek için önceki hafta uygulanan kısıtlayıcı beslenme programının bırakılması ve normal düzende beslenilmesi gerektiğini söyledi.

Nazlı, "Kurban Bayramı’nda ağırlıklı olarak et tüketiminden kaynaklı lif alımı azalacağı için sindirim sisteminizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun önüne geçmek adına, sabahları uyandığınızda bir bardak ılık su, ardından 2 adet kuru kayısı yanında bir adet tüm ceviz tüketebilirsiniz. Böylelikle hem bağırsak hareketliliğini sağlamış olacak hem de gün içindeki kan şekeri regülasyonunu sağlamış olup, fizyolojik açlığınızın önüne geçebileceksiniz." dedi.

Sindirim sisteminde yaşanan birtakım sorunların tek sebebinin lif alımının azalması olmadığını kaydeden Nazlı, şu ifadeleri kullandı:

Bu durum, kesilen etlerin hemen yemek haline getirilip gün içerisinde tüketilmesinden de kaynaklanır. Kesilen etlerin 24-36 saat bekletilmesi ve rigor mortis (ölüm katılığı) denilen etin sertlik aşamasının atlatılması gerekir. Etleri sert bir halde tüketmek de hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunları beraberinde getirecektir. Et için mutlaka sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edin. Yani, kızartma yerine haşlama/fırın/ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bu açıdan düşünüldüğünde kurban eti ile belki de yapabileceğiniz en sağlıklı yemek bol sebzeli güveç yemeği olabilir. Mide problemleri yaşıyorsanız kızartma veya kavurma yöntemi ile pişirilen etler de sizi rahatsız edecektir. Midede oluşan yanma hissinden kaynaklı doğru olduğunu düşündüğünüz 'Midemi bastırmam gerek, ekmek yemeliyim' düşüncesi ile ekmeğe yöneliminiz artacaktır. Bu durum mide problemlerinin devam etmesine ve kan şekerinizin düzensiz seyretmesi ile sürekli bir şeyler atıştırmak istemenize yol açacaktır.

Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih edip, hâlâ hazımsızlık şikayeti yaşayanlar için bir başka önerinin, et ile beraber bir ince dilim ananas tüketilmesi olduğunu bildiren Nazlı, "Ananasın içindeki enzimin etin içindeki proteinin sindirilmesine katkı sağladığına dair araştırmalar bulunmaktadır. Demir eksikliğine bağlı anemisi olanlarda ise dikkat edilmesi gereken nokta, eti C vitamininden zengin besinlerle beraber tüketmektir. Sebze-meyve ile beraber tüketim sağlandığında etin içerisinde bulunan demir emilimi artacaktır. Bu emilimi azaltmamak adına süt, yoğurt, ayran gibi kalsiyum kaynaklı besinler aynı zamanda çay, kahve gibi içecekler etli öğünlerin tüketiminden en az bir saat sonra tüketilmelidir. Sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmeyip 'Kurban Bayramı demek etin kavrulması demektir' anlayışında iseniz bir yanlış 2 doğru gerektirir düşüncesi ile hareket etmek doğru olacaktır. Bu yöntem, eti tek başına tüketmemek ve yüksek lif içeriğine sahip sebzeleri yanına ilave etmek şeklinde uygulanabilir. Böylelikle lif alımı artar, LDL yani kötü huylu olarak tanımlanan kolesterolün artması engellenmiş olur." şeklinde belirtti.

Günlük olarak 300 miligramın üzerinde kafein almamaya özen gösterilmesi gerektiğini vurgulayan Nazlı, "Sunulan tatlılardan kendinizi alıkoyamıyorsanız hemen ardından süt ya da sütlü bir kahve içmeye özen gösterin. Süt, temel kalsiyum kaynağımızdır ve kalsiyum besinlerin glisemik indeksini düşürmede yardımcı olur. Yani, şekerin kana karışma hızını azaltır. Bu durum da bir tatlının ardından bir başka basit şeker içeren yiyecekten kendimizi alıkoyabilmemizi sağlar. Günlük olarak 300 miligramın üzerinde kafein almamaya özen gösterin. Hamilelerde ise bu oran 200 miligram ile sınırlandırılmalıdır. Kafein sadece içilen kahvede değil; çay, çikolata, meşrubat gibi besinlerde de bulunmaktadır. Gereğinden fazla kafein alımı ise gün sonunda kaliteli bir uykuya engel olur. Bu da gece atıştırmalıklarının artmasına ve ertesi gün bir türlü doyamama sorununa yol açar." dedi.

Son olarak Nazlı, şunları kaydetti: "Su tüketimine bu dönemde de büyük özen göstermeniz gerekir. Su, sindirim sisteminin çalışması için elzemdir. Et, yani protein tüketiminin arttığı bu dönemde daha da önem kazanmaktadır. Alınması gereken sıvı miktarı kilo başına 30 miliritle ya da alınan kalori başına bir mililitredir. Kurban Bayramı'nda sağlıklı yemek ve içecek alternatiflerini de denemenizde fayda vardır." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler