Mardin’de Kurban Bayramı heyecanı

​Mardin merkez ve ilçelerinde teşrik tekbirleri ile birlikte camilere akın eden halk, namaz sonrası camide bayramlaşarak Kurban Bayramını büyük bir sevinç ve heyecanla karşıladı.

Kurban Bayramı'nın heyecanıyla güne başlayan Mardinliler, teşrik tekbirleri ile camilere akın etti. Mardin Ulu Camii, Fuat Yağcı Camii, Kuba Camii, Kızıltepe Yeni Camii, TOKİ Camii, Nusaybin Zeynel Abidin Camii gibi büyük camiler, sabahın erken saatlerinden itibaren dolup taştı

Kılınan bayram namazı sonrası hutbe verildi. Kurbanın ve bayramın ehemmiyetini konu alan hutbede, küskünlük ve kırgınlıkların giderilmesi için bu günlerin birer fırsat olduğuna dikkat çekildi.

TOKİ camii İmamı Mehmet Taşçı, okuduğu hutbede sahabelerin bayramlarda yaşadığı sevinci kendilerinin de bugün yaşadıklarını belirterek şöyle devam etti:

 "Kurban her şeyden önce bir ibadettir. İbadette hâsıl olan idras ve samimiyettir. Yüce Rabbimiz Kur’an- Kerim’de şöyle buyuruyor. ‘her ümmet için Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi gerekli kıldık. İşte sizin ilahınız bir İlah’tır. Şu halde yalnız ona teslimiyet gösterin.’ Kurban Bayramını idrak ederken ve kurbanlarımızı Rabbimize sunarken önceliğimiz onun rızasını yerine getirmektir. Peygamber efendimiz (Aleyhisselatuvesselam) kurbanını bizzat kendisi kesmiştir. Bu mübarek günleri sünneti seniyye ye yarışır bir şekilde idrak etmek için hassas davranalım. Bu nadide zamanın hakkını vermek için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirelim. Özellikle Arefe sabah namazıyla başladığımız ve bayramın 4’üncü ikindi namazıyla birlikte sona erecek olan teşrik tekbirlerini unutmayalım. Kurbanlarımızda komşunun akrabanın yoksulun yetimin muhtacın ve muhacirin hakkı olduğunu ve verdiğimiz kadar kazandığımızı paylaştığımız kadar zenginleştiğimizi hatırlayalım. Bayramların özü sıla-i rahim’dir. Anne babamız başta olmak üzere sevdiklerimizi sevindirelim."

"Çocuklarımızı sevindirip öpüp bayramlarını kutlayacağız"

İlk olarak bayram sabahında kurbanını keseceğini söyleyen Hacı Halil Uğur, "Kurbanı kesip bir kısmını kendimize diğer 2 kısmı akraba komşu ve fakirlere dağıtacağız. Çocuklarımızı sevindirip öpüp bayramlarını kutlayacağız. Bütün akrabalarımızı ziyaret edeceğiz. Bayram biz Müslümanlarındır kutlamak zorundayız." diye konuştu.

"Kurbanımızı bu yıl Afrika’ya gönderdik"           

Bu yıl kurbanını Afrika’ya gönderdiğini söyleyen Hacı İsmail Ekinci, "Oradaki kardeşlerimiz açtır. Devletlerin onlara bakması gerekir ama bakmıyorlar. Biz de bu sene kurbanımızı oraya göndermeyi uygun gördük. Bayram geleneğimizi bu bayramda da sürdüreceğiz. Akrabalar ve komşular olmak üzere bütün Müslümanları ziyaret edip bayramlarını kutlayacağız. Onların gönüllerini hoşnut edeceğiz. Ve bu mübarek Kurban Bayramı'nda birbirimize dua edeceğiz." dedi.

Şeyhmus Beken isimli çocuk, bayramda büyüklerin elini öperek arkadaşlarıyla gezeceklerini söyledi.

"Bayram dünya Müslümanların vahdet bayrağı altında toplanmasına vesile olsun"

Bayram ziyareti için Bursa’dan Mardin’in Kızıltepe ilçesine gelen Mustafa Kemal Taşpınar ise Bayramın Müslümanlar için birlik ve birleşme günü olduğunu vurgulayarak, "Bu bayramların inşallah bütün dünya Müslümanların vahdet bayrağı altında toplandığı günlere vesile olur. Bu bayramda önemli olan düşmanlıkları olan, kırgın ve küskün olanların barışması bayram için yapılacak en güzel şeydir." dedi.

Midyat’ta Kurban Bayramı coşkusu

Mardin’in Midyat ilçesinde Kurban Bayramı dolayısıyla camilere mine akın eden yediden yetmişe  yüzlerce kişi  hep birlikte Bayram namazı kılarak, Ümmet için dua da bulundular

Teşrik tekbirleri getiren halk merkez Hacı Kasım Altunkaya camisini hınca hınç doldurdu. 3 dilde okunan bayram hutbesinde İslam ümmetinin birlik ve beraberliği konusu işlendi. Küskünlerin barışması, kurbanların kesilmesi konusunda mesajlar verildi.

Bayram namazı ve hutbenin ardından cemaat birbirleriyle kucaklaşarak bayramı kutladılar.

İLKHA’ya  konuşan vatandaşlar ve çocuklar bayramın hayırlara vesile olmasını ve Müslümanların zulüm altından kurtulması için duada bulundular.

Bayramın hayırlara vesile olmasını dileyen Midyat Ziraat Odası Başkanı Mehmet Beşir Evsen, "Bugün Kurban Bayramı. Özellikle Müslümanların hac için Kâbe’de bir araya gelmelerinin günüdür. Bütün dünya ülkelerinde Müslümanların orada bir araya gelmeleri, Allah’ın emrini yerine getirmelerinin günüdür. Bu vesileyle ben de bütün Müslümanların bayramlarını kutluyorum ve tebrik ediyorum. Bütün Müslümanların ve memleketimizin bayramlarını tebrik ediyorum. Hayırlara vesile olsun inşallah. Bugün biz de bu vesileyle bayram namazına geldik. Halkımızla, akrabalarımızla bayramlaştık. İbadetlerimizi yerine getirdik. Şimdi de eve gidiyoruz. Orada misafirleri ağırlayacağız. Akraba ziyaretlerine gideceğiz. Eş dost ziyaretine gideceğiz. Bayramlarını tebrik edeceğiz. Onları kabul edeceğiz inşallah." dedi.

Abdulkadir Uygun ise "Tüm İslam âleminin kurban bayramını kutluyorum tebrik ediyorum. Sevinçliyiz, namaz kılmaya geldik. Mutluyuz. Hacılarımızın hacını Allah kabul etsin. Tüm İslam âlemine hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

Cami cemaatinden Abdülmecit Sevimli ,"Ümmetin bayramı mübarek olsun. Birbirimizin bayramını tebrik ettik. Tüm Müslümanların bayramını tebrik ediyorum. Bu bayram barış bayramıdır. Küskünlerin barışması gerekiyor. Zenginlerimizin kurban konusunda fakirleri düşünmesi lazım. Bu konuda tüm dünya fakirlerinin düşünülmesi gerekir. Peygamber Efendimiz ve Hazreti İbrahim’in kurban konusunda mert olmaları gibi, bizim de bu bayramda fakirleri unutmamamız gerekiyor. Barış ve kardeşlik tesis edilmeli. Devlet ve millet birlik ve beraberliği sağlanmalı. Özellikle İslam kardeşliğimizi bu günlerde hatırlamamız gerekir." diye konuştu.

Muhammed Resul Kaçmaz, "Tüm İslam âleminin bayramı mübarek olsun hayırlara vesile olsun inşallah kaza ve belaların def’ine vesile olmasını diliyorum." temennisinde bulundu.

Resul Kaçmaz isimli çocuk ise "İçimde çok güzel hisler var, çok güzel bir duygu var. Tüm Müslümanların bayramlarını kutlarım. Hayırlı bir şekilde bu bayramı sürdürmelerini istiyorum." dedi. (Mehmet Aslan, Süleyman Tunç- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler