Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa'da kuvvetli sağanak, Diyarbakır'ın kuzeyi ve Elazığ’da kuvvetli karla karışık yağmur, Erzurum, Ağrı, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli ile Van'ın güney kesimlerinde ise kuvvetli kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünce yapılan son değerlendirmelere göre; ülkenin büyük bir bölümünde yağmur ve sağanak yağış bekleniyor. Yağışların Doğu Akdeniz kıyılarında yer yer gök gürültülü sağanak, Doğu Anadolu ve Batı ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunun yüksekleri ile İç Anadolu'nun kuzey ve doğusunda yer yer karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların; Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa'nın kuzey ve doğu çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak, Diyarbakır'ın kuzey kesimleri ve Elazığ çevrelerinde kuvvetli karla karışık yağmur ve yükseklerinde kar, Erzurum'un güneyi, Ağrı, Şırnak, Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli çevreleri ile Van'ın güney kesimlerinde ise kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığının ülkenin kuzey ve iç kesimlerinde 2 ila 8 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgârın genellikle güney ve güneybatı, Güney Ege Kıyıları ile Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeybatı, güneydoğu kesimlerde güneydoğu yönlerden orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına (30-70 km/s) şeklinde esmesi bekleniyor.

Kar erimeleri ve çığ tehlikesi uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere göre; kuzey kesimlerde etkisini artıracak güneyli rüzgarlar ve ılık hava nedeniyle Karadeniz Bölgesi, Güneydoğu Anadolu'nun kuzey kesimlerinin yüksekleriyle, Doğu Anadolu'nun güney ve batı kesimlerinde yüksek kar örtüsü bulunan alanlarda kar erimeleri beklendiğinden meydana gelebilecek su baskını, sel gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Yetkililer, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da muhtemel çığ tehlikesine karşı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istiyor.

BöLGELERDE HAVA:

Marmara: Çok bulutlu, doğu kesimleri aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Bilecik ve Bursa'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ege: Çok bulutlu, iç kesimlerinin yağmur ve sağanak, sabah ilk saatlerde İzmir ve Muğla'nın iç kesimlerinin sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Akdeniz: Çok bulutlu, bölgenin doğusu ile Göller Yöresi'nin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı, sabah saatlerinde Isparta'nın yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

İç Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin yağmurlu, sabah saatlerinde kuzey ve doğusunun yer yer karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Batı Karadeniz: Bölge genelinin yağmurlu, iç kesimlerinin yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Doğu Anadolu: Bölge genelinin aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, kuzey ve doğusunun yer yer kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Elazığ'da kuvvetli yağmur ve karla karışık yağmur, Erzurum'un güneyi, Ağrı ve Şırnak, Tunceli, Muş, Bingöl, Bitlis, Van'ın güneyi ve Hakkari'de kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor.

Güneydoğu Anadolu: Genellikle yağmur, bölgenin kuzey ve doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Diyarbakır, Batman, Mardin ve Siirt çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Bazı illerde hava nasıl olacak?

İstanbul: Çok bulutlu 5/10

Ankara: Karla karışık yağmurlu 1/4

İzmir: Sağanak yağışlı 7/14

Adana: Gök gürültülü sağanak yağışlı 9/13

Diyarbakır: Kuvvetli sağanak yağışlı 1/6

Batman: Karla karışık yağmurlu 2/6

Van: Yağmur ve karla karışık yağmurlu 1/4 (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler