Mürşitpınar’daki polisler nöbeti devretti

Kobani’de IŞİD ile YPG arasında yaşanan çatışmalardan dolayı sınırda nöbet tutan yaklaşık 700 polis memuru, görev arkadaşlarıyla nöbet değişimi yaptı.

Şanlıurfa'nın Suruç sınırında nöbet tutan polis memurları, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle uğurlandı.

İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı "Güvenlik amaçlı tutuğumuz nöbetler genellikle sınır bölgesinde yoğunlaşıyordu. İlk günlerde polislerimiz çadırlarda uyumak zorunda kalıyorlardı."

Polis nöbetlerinin özellikle sınır bölgesinde yoğunlaştığını belirten Pınarbaşı, 6-7 Ekim olaylarında Suruç'ta en ufak bir olayın çıkmasına izin vermediklerini söyledi.

Emniyet tarafından özel bir sistem kurularak ihbar edilen kişileri tespit etmeye çalıştıklarını belirten Pınarbaşı, "Kurduğumuz özel bir sistemle bize ihbar edilen kişileri tespit etmek için gelen yaralıların fotoğraflarını çekip parmak izlerini almaya başladık. Böylelikle emniyetimizde kayıtlı bulunan şahıslar ile, sonradan fotoğrafını çekip parmak izini aldığımız şahıslar arasında bir uyuşma olursa, hastanedeki tedavisinden sonra ifadesini alıp gerekli işlemleri yapmaya başlayacağız." dedi.

Üç gündür sessizolan Kobani'nin bu günkü verilen merasim sırasında hareketlenmesi gerek çatışmaların gerekse bombardımanın ani bir şekilde şiddetlenmesi hareketlenmenin yapılan merasimle bir ilgisinin olup olmadığını akıllara getirdi.

İl Emniyet Müdürü Eyüp Pınarbaşı yoğun güvenlik önlemleri altında yapılan merasimde, nöbet değişimi yapan polislere hediyelerini dağıttıktan sonra vedalaşarak ayrıldı.

öte yandan sınır bölgesinde 500 polisin hazırda takviye ekibi olarak bekletildiği, hediyesini alıp nöbeti devreden polislerin, İstanbul ve Mersin'den geldikleri öğrenildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler