Patlayıcılar nedeniyle yaralanan 33 kişi tedavi edildi

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Rakka sağlık ekipleri tarafından, patlamalar dolayısıyla yaralanan 33 kişinin tedavi edildi.

Yılın ilk haftasında, patlamalar dolayısıyla yaralanan 33 kişi, uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar'ın (MSF) Rakka'daki sağlık ekipleri tarafından tedavi edildi. Yaralılardan 13'ü ise 18 yaş altı çocuklardan oluşuyor.

Suriye'nin Rakka vilayetinde yaşananlar ile ilgili olarak bir değerlendirme yayımlayan MSF, Rakka’ya geri dönenlerin, bölgedeki savaş artıkları ve el yapımı patlayıcılar nedeniyle yaralanmaya devam ettiğini söyledi.

MSF, bölgede mayın temizleme ekipmanının ve bu alanda deneyimli ekiplerin sınırlı sayıda bulunmasından dolayı mayından arındırma faaliyetlerinin yetersiz kaldığını ve bu durumun  son derece kaygı verici olduğunu açıkladı.

17 Ekim 2017 tarihinde Rakka'da aktif çatışmanın sona erdiğini ve o günden bu yana MSF ekiplerinin 271 kişiyi tedavi ettiği belirtilen MSF açıklamasında, yaralıların 64'ünün kliniğe getirildiğinde ya hayatını kaybettiği ya da kaybetmek üzere olduğu belirtildi.

Yoğun çatışmaların kesilmesinden bu yana binlerce Rakkalının evine döndüği belirtilen MSF açıklamasında, “Önümüzdeki aylarda evlerine geri dönen insanların sayısında artış beklenmesi nedeniyle tuzaklanmış el yapımı patlayıcılar ve patlamamış savaş artıklarının daha uzun süre Rakka halkı için tehdit oluşturacağı düşünülüyor. Mayın temizleme faaliyetleri artırılmazsa, aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda kişinin yaralanması kaçınılmaz görünüyor.” uyarısında bulunuldu.

Patlayıcı temizleme çalışmalarına hız verilmeli

Rakka sakinlerinin evlerine, işlerine ve tarlalarına güvenli bir şekilde dönmek istedikleri belirtilen açıklamada, bölge halkının bu korkunç fakat önlenebilir ölüm ve yaralanmalardan korumak için, savaşın tüm taraflarına ve müttefiklerine, “Patlayıcı temizleme çalışmalarına ve mayın riskine dair eğitim faaliyetlerine hız verin.” çağrısında bulunuldu.  (İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler