Rahim ağzı ve meme kanseri taramaları ücretsiz yapılıyor

Batman’da yeni Mamografili Mobil Kanser Tarama Aracı'yla, rahim ağzı ve meme kanseri taramaları ücretsiz yapılıyor

Batman İl Sağlık Müdürlüğü, Batman’da yeni Mamografili Mobil Kanser Tarama Aracı'nın hizmet vermeye başladığını, rahim ağzı ve meme kanseri taramalarının ücretsiz bir şekilde yapılacağını belirtti.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, “Meme kanserinin erken evrede tespit edilerek, hastalığa bağlı ölüm oranlarının azaltılması ve hastalığın tedavisindeki başarı oranını ve yaşam süresini arttırmak amacıyla Mobil Kanser Aracı Projesiyle Batman İl Merkezi, ilçe ve köylerinde yaşayan 40-69 yaş grubundaki kadın nüfusa Dijital Mamografi Cihazı aracılığıyla meme kanseri taraması yapılması, taramayla erken teşhis ve tedavi imkânlarının sağlanması, meme kanserine bağlı psiko-sosyal ve fiziksel sorunların yanı sıra hastalığa bağlı ölüm vakalarının azaltılması, hastalıktan kaynaklanan ilaç malzeme vb. ekonomik giderlerin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.” dedi.

Ücretsiz rahim ağzı ve meme kanseri taramalarının yapılacağını aktaran Pamukçu, “Araca, müdürlüğümüz tarafından tedarik edilen mamografi cihazı monte edilerek hizmet vermeye başladı. Sayın Valimiz Hulusu Şahin’in eşi Ebru Şahin’in himayelerinde yürütülecek olan projede mobil kanser tarama aracılığıyla kenar mahalleler ile ilçe ve köylere gidilerek, dezavantajlı kadınların rahim ağzı ve meme kanseri taramaları ücretsiz yapılacaktır.” diye konuştu.(Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler