Ramazan’da su tüketimine dikkat

Ramazan’ın yaz günlerine denk gelmesi nedeniyle uzun süre susuz kalmanın böbrek sağlığını etkileyebileceğine dikkat çeken uzmanlar, oruç tutanlara çeşitli önerilerde bulundu.

Ramazan ayında iftar ve sahur arasında en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiğini tavsiye eden Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatih Rüştü Yalçınkaya, çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşılmasını engellemek amacıyla Ramazan ayı boyunca su alımına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Yaz sıcağında oruç tutulan sürenin uzaması nedeniyle, vücudun kaybettiği suyun karşılanması oldukça önemli olduğunu belirten Yalçınkaya, "Su vücudumuzun yaşam ve enerji kaynağıdır. Az su tüketimi taş ve enfeksiyona sebep olabilir. Yaz sıcağında oruç tutulan sürenin uzaması nedeniyle vücudun kaybettiği suyun karşılanması oldukça önemlidir. 16 saat boyunca susuz kalan vücudun gerekli su ihtiyacı sahur ve iftarda karşılanmalıdır."dedi.

Yalçınkaya, "Bir insanın günlük 1,5 litrenin üzerinde idrar çıkışını sağlayabilecek kadar, yani 2,5- 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. İftarda çok su içmek yerine az su ile oruç açılmalı ve yemek sırasında da sonrasında ve sahurda vücudun ihtiyacı olan su dengeli bir şekilde tüketilmelidir."ifadelerini kullandı.

Ramazan'da dikkat edilmediği takdirde vücudun sıvı-elektrolit dengesinin bozulacağını ve bunun da böbrekleri etkileyeceğini dile getiren Yalçınkaya, özellikle de böbrek hastalarının oruç tutarken daha dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Ramazan'da yapılan en önemli hatalardan birinin sahura kalkmadan oruç tutmak olduğunu söyleyen Yalçınkaya, "Sahura kalkmayan bir kişide vücudun susuz kalma süresi artıyor. Susuzluğun olumsuz etkilerini azaltmak için yemeklerin tuz miktarının azaltılması önemli. Çay, kahve, soda veya gazlı içecekler yerine su tercih edilmeli. Ağır yemeklerden kaçınılmalı. Aşırı protein içeren gıdalar, aşırı tuzlu kuruyemiş ve turşu tüketmek böbreklere zarar verebilir. Şekerli yiyecekler de en az yağlı ve tuzlu yiyecekler kadar susatır. Yaz meyveleri kavun ve karpuz susuzluğu gidermede çok iyi bir alternatiftir."şeklinde konuştu.

Sıvı miktarının azalmasının böbrek taşı olan hastalarda ağrıya neden olabileceğini belirten Yalçınkaya, böbrek hastalarını ise tansiyonlarının yükselmesi halinde oruç tutmaya ara verip, mutlaka doktora başvurmaları gerektiği konusunda uyardı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler