Saat tamirciliği yok olmaya yüz tutmuş

Teknolojinin gelişmesinden olumsuz yönde etkilenen saat tamirciliği, yok olmaya yüz tutmuş durumda.

Teknolojinin gelişmesi ve yaşam standartlarının değişmesi birçok mesleği olumsuz yönde etkilediği gibi saat tamirciliğini de etkiledi.

Telefon kullanımının yaygınlaşması nedeniyle insanların eskisi gibi saat kullanmadıklarını belirten saat tamircileri, mevcut durumdan dolayı üzüntü duyduklarını aktardılar.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde 40 yıldır saat tamirciliği yapan Şemsettin Aslan (73), eskisi gibi iş yapamadığını söyledi.

İnsanların günümüzde saat takmak yerine telefon taşıdıklarını dile getiren Aslan, "Eskiden saatlerin hepsi kurmalı, otomatikti. Bir saati belki iki ya da üç günde yapabiliyorduk. Saatçilik eskiden çok zordu ama iş yapabiliyorduk. Daha sonra her şey değişti, her şey bollaştı. Bizim işimiz ise düşüşe geçti. Mesela Çin, pilli saatleri buraya gönderiyor ve 5 TL ile 10 TL arası fiyata satıyor. 10 TL'lik saati olan biri, saat tamiri yapmıyor. Çünkü saatin camını bile değiştirmemiz 10 TL tutuyor. İnsanlar saatlerini çöpe atıp yerine yenisini alacaklarını söylüyorlar. Telefonlar yaygınlaştığı için insanlar saat takmak yerine telefon taşıyorlar. ‘Benim saate ihtiyacım yok' diyerek, saat almıyorlar." dedi. (Hamza Adiyaman/Emrah Deniz-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler