Susuzluk sizi böbreğinizden etmesin!

Böbrek taşı sıkıntısı yaşayanların yaz ayında daha çok su tüketmesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, böbrekteki mevcut taşın büyümemesi için dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde açıkladılar.

Yaz mevsiminde insan vücudundaki su kaybının arttığına dikkat çeken uzmanlar, bu durumda böbrek taşı riskinin de arttığına dikkat çekti.

Türkiye'de böbrek taşı vakalarının çok sık karşılaşılan bir durum olduğunu belirten Liv Hospital Ankara Üroloji Uzmanı Op. Dr. Çağrı Güneri, böbrek taşının görülme oranının erkeklerde yüzde 15, kadınlarda yüzde 7 oranında olduğunu söyledi.

Dr. Güneri, "Yaz mevsiminde herkesin, özellikle daha önce taş öyküsü bulunanların daha dikkatli olması gerekiyor. Bol miktarda sıvı tüketmenin böbrek taşı oluşumunu engellemek açısından büyük önem taşıyor." tavsiyesinde bulundu.

Böbrek taşı rahatsızlığından kaçınmak ve mevcut taşın büyümemesi için alınması gereken önlemlere değinen Dr. Güneri, başlıca temel kuralları ise maddeler halinde sıraladı.

Günde en az 2,5 litre sıvı tüketmeye özen gösterin.

Aşırı tuz tüketiminden kaçının.

Aşırı hayvansal protein alımından uzak durun.

Süt ve süt ürünlerini ihtiyacınız kadar tüketin.

Ailenizde taş öyküsü varsa düzenli olarak üroloji kontrolünden geçin.

Yan ağrısı, idrarda yanma gibi şikâyetleri ciddiye alın.

Düzenli spor yapın.

özellikle yaz aylarında aşırı çay ve kahve tüketiminden kaçının.

Taş oluşumunu tetikleyebilen fındık, fıstık, çikolata gibi oksalat yüklü yiyecekleri azaltın.

Tekrarlayan taş hastalığınız varsa hekiminiz değerlendirmeler sonucunda tekrar taşınız oluşmaması için tedavi verecektir. Hekiminize danışmadan ilaç almayın.

Bol limon tüketimi birçok taş türünde koruyucu özellik taşır ve tavsiye edilir. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler