“Talasemi önlenebilir bir hastalıktır”

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, Talasami’nin dünyada ve Türkiye’de sıklıkla görülen, önlenebilir kalıtsal kan hastalığı olduğunu söyledi.

Batman İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Hakan Pamukçu, "8 Mayıs Dünya Talasemi Günü" münasebetiyle yazılı bir açıklama yaptı.

Talasemi hastalığının bulaşıcı olmadığını belirten Pamukçu, “Halk arasında Akdeniz Anemisi olarak geçen Talasami dünyada ve ülkemizde sıklıkla görülen, önlenebilir kalıtsal kan hastalığıdır. Talasemi’in çeşitli tipleri anne ya da babadan genler yoluyla çocuğa aktarılır. Talasemi taşıyıcılığı bulaşıcı değildir. Temasla ya da başka bir şekilde bulaşmaz, evliliğe engel değildir. Taşıyıcı çiftler, prenatal (gebelik öncesi) tanı yöntemleri kullanarak sağlıklı bir bebek sahibi olabilirler.” dedi.

Talasemi hastalığının akraba evliliğinde görülebildiğini, evlilik öncesi doktora başvurulması gerektiğini aktaran Pamukçu, “Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması, genetik geçişli bir hastalık olan Talasemi’nin görülme sıklığını artırmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzun Talasemi hastası olmaması için evlilik öncesinde doktora başvurup gerekli tetkikleri mutlaka yaptırmak gerekmektedir. Hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için 1993 yılından itibaren her yıl 8 Mayıs ‘Dünya Talasemi Günü’ olarak kutlanmaktadır. Bu vesile ile tüm Talasemi hastalarımıza sağlıklı bir ömür dileriz.” diye konuştu.(Mehmet Fatih Akgül-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler