Tatvan sahilindeki kirlilik tepki çekiyor

​Van Gölü'nden 4 mil uzakta bulunan mezbahaneden gelen atıklar, gölün yüzeyinde ve Tatvan sahilinde kirli bir görüntüye neden olurken vatandaşlar duruma tepki gösterdi.

Yapımı devam eden sahil çalışmalarının sonunda Türkiye’nin en büyük ve geniş sahili haline gelmesi beklenilen Tatvan sahilindeki kirlilik görenlerin tepkisini çekiyor. 

Sahile yakın bulunan yerleşim yerlerinin kanalizasyon atıkları ile gölün 4 mil uzağında bulunan mezbahaneden göle dökülen atıklar da suyun yüzeyinde ve sahil şeridi boyunca görüntü kirliliğine neden oluyor.

Bitlis’in 6 ilçe ve 351 köyünden gelen binlerce vatandaş,  Tatvan sahiline akın ediyor. Doğunun incisi konumunda olan Tatvan, dikkat çeken sahiliyle her gün binlerce yerli turisti çekiyor.

İlçe ekonomisine büyük katkı sağlayan sahildeki kirlilik ise her geçen gün artıyor. Özellikle rüzgârın etkili olduğu gün ve saatlerde sahilde dolaşmanın mümkün olmadığının söyleyen vatandaşlar tepkilerini dile getirdi.

Tatvan sahilinin çok güzel olduğunu, fakat arıtma tesisinin olmayışı nedeniyle pisliklerin göle döküldüğünü belirten Ramazan Kutan, buna bir çözüm bulunması gerektiğini belirterek, "Sahilimiz yerleşim olarak da güzeldir. Fakat bir sorunumuz var. Arıtma tesisi olmadığı için havanın sıcak olduğu zamanlarda koku vardır. Bu sahile sahip çıkılırsa, biraz daha temizliğe dikkat edilirse, daha da güzelleşir. Göle akan kanalizasyonlar için bir çalışma yapılması gerekiyor." dedi.

Tatvan Liman İşletmesi Müdürü Abdurrahman Aki, geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir programda yaptığı konuşmada göldeki kirliliğe dikkat çekerek, "Buradan en az 4 mil uzaktan bulunan mezbahaneden gelen artıklar yüzeyin tümünü kaplamış durumda. Dolayısıyla Van Gölü ikinci bir Haliç vakası yaşamak üzeredir. Çok acil bir tedbir almazsak, ikinci bir Haliç’i burada göreceğiz." ifadelerini kullanmıştı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler