Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm, kış mevsimini sağlıklı geçirmek için uzmanlar tarafından yapılan tavsiyelere uyulması uyarısında bulundu.

Kış geldi, havalar iyice soğudu. Uzmanlar, bu dönemi sağlıklı geçirmek için düzenli egzersiz ve beslenmenin şart olduğunu belirtiyor.

Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm, kış mevsimini sağlıklı geçirmek için uzmanlar tarafından yapılan tavsiyelere uyulması uyarısında bulundu.

Kürüm, kış döneminde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:

"Bol su için. Daha çok su içmeli, vücudu susuz bırakmamalısınız. Soğuk mevsimlerde bedenimizi susuz bırakmaya daha eğilimliyiz. Bu klasik bir tavsiye olsa da vücuttaki bütün enzim süreçlerinde suya ihtiyaç vardır. Su olmadan vücutta birçok sürecin aksayacağını unutmayın!

Yemeklerinizde daha fazla bitki ve baharatlara yer verebilirsiniz. Sarımsak, soğan, karabiber, acı biber ve zerdeçalda bulunan bazı bileşikler bağışıklık sistemini güçlendirir.

"Hazır gıdalardan uzak durun"

İşlenmiş, besin değeri azalmış olan bazı hazır gıdalardan uzak durun. Gazlı içecekler ve kızarmış gıdalar da buna dahil.

Sağlıklı kilo yönetimi kış aylarında çok önemli. Tabaktaki porsiyonlarınıza dikkat edin ve kışın daha fazla enerjiye ihtiyacınız olduğunu sanarak besin tüketimini arttırmayın. Fazla kilosu olanların hastalıklarla savaşma gücü daha zayıftır.

Protein ve demir alımı belli bir düzeyin altına düşmemeli. Vücut bizi koruyan hastalıklarla savaşçı hücrelerimizi oluştururken en çok aminoasitlere ve demire ihtiyaç duyar. Kışın kan demir ve D vitamini değerlerini kontrol ettirmekte fayda var.

Meyve sebze tüketimi önemli

Meyve sebze tüketimi önemli. Meyve seçenekleri azalırken sebze seçeneklerinin arttığı bu dönemde her gün ortalama 2 porsiyon meyve ve 3 porsiyon sebze tüketmeye özen göstermeliyiz. Taze gıdalardan aldığımız vitamin-mineral ve diğer antioksidan bileşikler bağışıklık sistemi için olmazsa olmazlardan.

İleri yaşlarda bazı vitamin ve mineral eksiklikleri daha sık gözlemlendiğinden yaş ilerledikçe beslenme daha önemli hale geliyor.

Bağışıklık sisteminin yüzde 80’i sindirim sisteminde bulunuyor. Bağırsak floramızı güçlü kılabilmek için son zamanlarda çok konuşulan probiyotiklere sofrada daha fazla yer açılması gerekir. Fermente gıdalar, doğal yoğurt, ayran, kefir, tarhanayı kaliteli probiyotikler arasında sayabiliriz.

Egzersizi artırın. Düzenli fiziksel aktivite hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de uyku kalitesini geliştirecektir. Yorgunluk hali görülen kişilerin daha sık hasta olduğunu unutmayın." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler