Gaziantep'te henüz ortaokul öğrencisi iken arkadaş ortamında "bir defadan bir şey olmaz" diyerek kullanmaya başladığı uyuşturucudan 5 yıl sonra kurtulan genç kız, kendisini esir alan uyuşturucudan cami, Kur'an-ı Kerim ve namazla kurtulduğunu söyledi.

Henüz çocuk yaşta başladığı madde bağımlılığından kurtulmak için defalarca tedavi olmasına ve çeşitli yollara başvurmasına rağmen uyuşturucu illetinden bir türlü kurtulamayan 20 yaşındaki genç kız, bir yıl önce evlerine yakın olan Osmanlı Camiinde Kur'an-ı Kerim dersi almaya başladı. Yıllarca ailesinden ayrı kalan ve Kur'an-ı Kerim dersi aldığı Osmanlı Camii İmam Hatibi Ökkeş Bahri Doğan'ın kendisine yardımcı olmasıyla evine dönen genç kız, yeni bir hayata başladı.

Gaziantep'te dünyaya gelen 20 yaşındaki K.G, henüz ortaokul öğrencisi iken arkadaş ortamında "bir defadan bir şey olmaz" diyerek uyuşturucu kullanmaya başladı. Arkadaşının "Bir kere kullanmakla bir şey olmaz" dediği uyuşturucu madde kullanmaya başlayan K.G, daha sonra ise çok farklı uyuşturucu maddeleri kullanarak bağımlı oldu.

Önce çevresine ve ailesine karşı davranışları değişen K.G, okulunu, ailesini ve memleketini terk ederek yıllarca ailesinden uzaklarda gurbette yaşadı. Uyuşturucu bulamadığı zaman "yoksunluk" olarak tabir edilen krizler yaşamaya başlayan K.G, defalarca kendi çabasıyla bağımlılıktan kurtulmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

Parası olmadığı zaman uyuşturucu elde edebilmek için kuryelik yapan K.G, her geçen gün uçurumun kenarına sürüklenmeye başladı. Ailesinden tamamen uzaklaşan, günlerce eve gitmeyen K.G, yaklaşık bir yıl önce içerisine düştüğü bataklıktan kurtulmaya karar verdi.

K.G, mahallelerinde bulunan camiye giden bazı arkadaşlarının camide aldıkları Kur'an-ı Kerim dersi ve gördükleri manevi eğitim sayesinde uyuşturucudan kurtulduğunu görünce kendisi de bir an önce bu uyuşturucu illetinden kurtulmak için camiye gitmeye başladı.

Düzenli olarak camiye gitmeye başlayan, camide aldığı Kur'an-ı Kerim dersi ve gördüğü manevi eğitim sayesinde yıllardır kendisini esir alan uyuşturucudan kurtulan K.G, yeni bir hayata başladı.

Uyuşturucu kullanımına nasıl başladığını ve kurtulma sürecini anlatan K.G, uyuşturucu illeti yüzünden okulundan olduğunu ve yıllarca ailesinden uzak kaldığını belirterek, uyuşturucunun hayatını mahvettiğini söyledi.

"Arkadaş ortamından etkilenerek uyuşturucuya başladım"

Uyuşturucuya ilk başladığında 15 yaşında olduğunu belirten K.G, "Arkadaş ortamından etkilenerek uyuşturucuya başladım. Bak kimse bana silah zoruyla uyuşturucu içeceksin demedi. Ben kendi isteğimle uyuşturucuya başladım. Bir müddet kullandım. Daha sonra ise okulu bıraktım, ailemi bıraktım, kendimi bıraktım, gençliğimden vazgeçtim. Bir rüzgâra kapıldım ve tamamen o rüzgârla birlikte gitmeye başladım. Çevremdeki herkese zarar veriyordum. Yaptıklarımın hiçbirini ise hatırlamıyordum. Annemi çok seviyordum ama anneme bile çoğu zaman zarar vermişim. Uyuşturucu benim hayatımı bitirdi, hayatımı mahvetti." dedi.

"Uyuşturucuya ulaşmak çok kolay ve rahat oluyordu"

Madde bağımlılarının büyük bir bölümünün yakın arkadaşları aracılığıyla bu alışkanlığı edindiklerini ve uyuşturucu satıcılarının daha çok çocukları ve gençleri hedef aldığını söyleyen K.G, "Uyuşturucu öyle bir şey ki hiç ummadığın anda karşına çıkabiliyor. Sen istemesen bile seni buluyor. Çünkü çevrendeki birçok insan, arkadaş, akraba yani birçok kişi uyuşturucu kullandığı için uyuşturucuyu aradığın zaman uyuşturucuya ulaşmak çok kolay ve rahat oluyordu. Bir de bayansın, uyuşturucu satan kişiler bayan olunca daha çok özen gösteriyorlar. Çünkü daha çok insanı bu bataklığa çekmek istedikleri için ilk dönemler kişi ne kadar uyuşturucu isterse o kadar uyuşturucu veriyorlar. Sonradan zaten verdikleri uyuşturucuyu tamamen senden bir şekilde çıkartıyorlar. Ya seni öldürerek ya cezaevine göndererek ya da seni kurye olarak kullanıyorlar. Ben ilk başlarda uyuşturucu satan yani uyuşturucu temin ettiğim bir kişinin elinden zor kurtuldum." ifadelerini kullandı.

"Uyuşturucuyu kullandıkça bağımlı oluyorsun"

Uyuşturucu alabilmek için kuryelik de yaptığını anlatan K.G, "Çünkü öyle bir şey ki beynin, aklın ve kalbin yani varın-yoğun sadece uyuşturucu oluyor. Uyuşturucudan başka hiçbir şey istemiyorsun. Bir faydası var mı kesinlikle hiçbir faydası yoktur. Çünkü hiçbir şeyi aramıyorsun. Sadece kişi ne yaşamak istiyorsa onu yaşatıyor. Kişi kendi hayal gücünü yaşıyor. Bundan dolayı uyuşturucu alabilmek ve elde edebilmek için çok kuryelik yaptım. Birçok kişinin canını yaktım. Birçok insana zarar verdim ve birçok insanın ahını aldım. Hep kendimi 'bağımlı değilim' diye kandırıyordum. 'Uyuşturucuyu istediğim zaman bırakırım' diyordum ama öyle değil. Gerçekten uyuşturucuyu kullandıkça bağımlı oluyorsun." şeklinde konuştu.

"Genellikle 'bir defayla bir şey olmaz' diyerek uyuşturucuya başlatırlar"

Uyuşturucu kullanan birçok kişi gibi kendisi de 'Bir defayla bir şey olmaz' diyerek uyuşturucu madde kullanmaya başladığını belirten K.G, "Uyuşturucu satıcıları için kişi önemli değildir. Ne kadar çok insan uyuşturucuya bulaştırırlarsa onlar için o kadar para demektir. Uyuşturucu satıcıları genellikle kızları, başına buyruk ailesiyle sıkıntılı olan kişileri, öğrencileri veya çok zengin ailelerin çocukları ile çok fakir ailelerin çocuklarını uyuşturucuya bulaştırıyorlar. Yani uyuşturucu satarken hedeflerine aldıkları belli kişiler var ama uyuşturucu çoğu zaman kişiler onlar için çok da fark etmiyor. Hiçbir uyuşturucu satıcısı kendi bataklığına çekmek için bunu göz önünde bulundurmaz. Uyuşturucu kullanan kişi zengin ailenin çocuğu olursa kendileri için daha iyidir. İlk başta tamamen uyuşturucuya alıştırıp, sonra sömürüp ve köle olarak kullanıyorlar. Bu da birçok uyuşturucu satıcısının işi. Genellikle 'bir defa iç bir şey olmaz' diyerek başlatırlar. Uyuşturucuya başladıktan sonra zaten bir, iki, üç ve dört defa derken yani kısacası bu en baştaki teklifi kabul ettikten sonra zaten karşıdaki insan kaçıyor. Bir defa uyuşturucu kullanmaya başladıktan sonra zaten uyuşturucu satan kişinin peşinden artık sen kendin koşuyorsun. Çünkü koşmak zorundasın." diye konuştu.

"Uyuşturucu bir müddet sonra kişinin beynini eritiyor"

Uyuşturucu kullanan kişilerin hayat ile bağlantısının koptuğunu belirten K.G, "Bu yolla birçok insanı fuhşa sürüklüyorlar. Uyuşturucu birçok kişinin kendi hayatından, gençliğinden ve ailesinden ve her şeyinden vazgeçmesine neden olmuştur. Çünkü uyuşturucu bir müddet sonra kişinin beynini eritiyor. Beynini erittikçe kişi her şeyi siliyor. Hiçbir şeyin var olduğuna inanmıyorsun. Tamamen maneviyatını, kendini, insanlığını ve her şeyini kaybediyorsun. İnsan olduğunu bile unutuyorsun. Çünkü beynin tamamen bir maddenin etkisi altında ve gün geçtikçe eriyor." dedi.

"Uyuşturucudan maneviyatla kurtuldum"

Madde bağımlılığından Kur'an-ı Kerim, namaz ve camiyle tanıştıktan sonra kurtulabildiğini söyleyen K.G, "Uyuşturucudan maneviyatla kurtuldum. Allah kendisinden razı olsun, bir vesileyle bir caminin imamıyla tanıştım ve sonra o imamla iletişim haline geçtim. Camiye gidip geldim. Kendisinin dediklerini yaptım. Onun vesilesiyle kapandım, namaza başladım. Birçok konuda bana yardımcı oldu. Ben de aynı şekilde elimden geldiği kadar ona yardımcı olmaya çalıştım. Aslında çevremdeki herkes benim iyiliğimi düşünüyordu ama bunu göremiyordum. Şu an yardım bekleyen o kadar çok insan var ki ben ilk uyuşturucuyu bıraktığımda ve camiye geldiğimde, camiye uyuşturucu kullanan gençler geliyordu. Uyuşturucu bırakmaları için onlara ders veriyorduk. Hocamın bana uyguladığı taktiği ben deniyordum. Uyuşturucu kullananlarla mücadele etmek zamanla benim idolüm haline geldi." diye belirtti.

"Uyuşturucu kullananlar sadece kendilerine uzanacak bir el bekliyorlar"

Uyuşturucu bataklığından kurtulmak isteyen birçok kişinin olduğunu, bunların sadece bir yardım eli beklediğini belirten K.G, şunları söyledi:

Çünkü gerçekten şu an uyuşturucudan kurtulmak isteyen o kadar çok insan var ki yaşı fark etmiyor. 10 yaşındaki çocuğun da 60 yaşındaki bir adamın da elinde uyuşturucu var. Yardım eli bekleyen ve çığlıklarını görmediğimiz ve gördüğümüz o kadar çok kişi var ki hani insanlar hep uyuşturucu kullanan kişilerden zarar verir düşüncesiyle kaçıyor. Herkes emin olsun ki uyuşturucu kullananlar, hiçbir şeyi isteyerek yapmıyorlar. Sadece kendilerine uzanacak bir el bekliyorlar. İlk başta sen o eli uzattığında kabul etmezler. Çünkü gururlarına yedirmezler, 'Ben bağımlı değilim' derler. Ama kalplerinden o kadar çok isterler ki çünkü tamamen bir maddenin etkisi altındalar. Beyinleri yıkanmış ve insanlara yardım etmek için o yardım çığlıklarını duyurmak istiyorlar.

"Geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlere sahip çıkalım"

Uyuşturucu kullanan kişilerin asla dışlanmaması ve onlara sahip çıkılması çağrısında bulunan K.G, bu bataklıktan kurtulmak isteyen yüzlerce kişinin olduğunu ve sadece kendilerine sahip çıkılmasını istediklerini belirterek, "Lütfen bizim geleceğimiz olan çocuklarımıza ve gençlere sahip çıkalım. Onları hata yapabilen, her zaman kusur işleme potansiyeline sahip insanlar olarak görelim ama asla onları dışlamayalım. İnanın şu an birçok kişi sadece kendilerine sahip çıkılmasını istiyor." dedi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler