Uzmanlar, uzun süre bilgisayar, tablet veya telefon kullanmanın, boyun ağrılarına neden olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, uzun süre aynı pozisyonda kalmanın, uzun süre bilgisayar, tablet veya telefon kullanmanın ve çok uzun süre hareketsiz kalmanın boyun ağrılarına neden olduğu uyarısında bulunuyor.

Bursa İnegöl Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Uzm. Dr. Hüseyin Avni Çöl, son zamanlarda bel ve boyun ağrılarının gittikçe arttığını ve geçmişte ileri yaşta görülen şikâyetlerin özellikle genç ve çalışan kesimde daha sık olmaya başladığını söyledi.

Çöl, "Çünkü uzun ofis çalışma saatleri, ergonomik olmayan ofis düzenleri, tablet bilgisayar ve cep telefonu uzun dönemde boyun ağrılarının artmasına sebep oluyor. İnsan anatomisinin bir özelliği vardır. Bizim boyun ve çene kaslarımız bu duruma göre gelişmiş. Uzun süre cep telefonu kullanımında özellikle başınızı öne doğru eğdiğinizde boyun kaslarına normalde olması gerekenden çok fazla yük biniyor. Çene kasları da zayıfladığında dayanılmaz ağrılar oluşabiliyor. Uzun süren tedavilere rağmen bu ağrılar geçmiyor. Bu durumda yapılması gerekenin teknolojik cihaz kullanımının amacı dışına taşmasını önlemek ve sıklığını azaltmak." dedi.

Özellikle boynun uzun süre sabit kalmasının sakıncalarından bahseden Çöl, "Kişinin bir monitöre uzun süre bakması, kitap okurken veya televizyon izlerken boynun sabit olması, ev hanımlarının örgü örerken uzun süre sabit bir noktaya doğru boyunlarını eğmesi cep telefonundaki gibi benzer durumlara neden olabilir, ağrılar olabilir. Uzun dönemde bu ağrıların kalıcı hale gelirken kişinin uyku düzenini de bozabileceği, daha çok stresli olmasına sebep olabileceği gibi gündüz çalışma performansını da etkileyecek." ifadelerini kullandı.

Uzun süre telefon görüşmesi yapacak kişilere uyarılarda bulunan Çöl, sözlerini şöyle tamamladı: "Kulaklıkla konuşabilir veya telefon sağ elindeyse sol kulağında, sol elindeyse sağ kulağına tutarak konuşabilir. Bunlar belki boyun ve bel ağrısını azaltabilir. Ağrılarda kalıcı rahatlamalar bekliyorlarsa düzenli egzersiz yapmaları önerilebilir. Bu egzersizlerin bir parçasında mutlaka yürüyüş olmalıdır. Onun dışında boyun kaslarını biraz daha gevşetecek, rahatlatacak germe egzersizleri de olabilir. Asıl önemli olan ağrıya neden olabilecek bu aktivitelerde kısıtlamadır. Uzun süre aynı yere sabit bakmamak gerekir." (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler