​HÜDA PAR, ABD'nin Afganistan'da yapmış olduğu medrese katliamına ilişkin, "ABD ve işbirlikçilerinin bu saldırılarından sivil ve masum insanların korunması hem İslam hukuku hem evrensel hukuk açısından zaruret arz etmektedir." dedi.

HÜDA PAR Dış İlişkiler Başkanlığı, ABD'ye ait savaş uçaklarının bir medreseye düzenlediği ve 100'ü aşkın kişinin hayatını kaybettiği katliama ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

2 Nisan 2018 tarihinde Afganistan’ın Kunduz vilayetinde bulunan bir medresede yapılan mezuniyet töreni sırasında, ABD güçleri tarafından yapılan hava saldırısında 100’ün üzerinde talebe, müderris ve aile fertleri katledildiği, yüzlercesinin yaralandığının hatırlatıldığı açıklamada, işgal ve sömürü ile özdeşleşen ABD'nin, uyguladığı bu politikasıyla 2001 tarihinden bu yana Afganistan’da insanların temel hak ve hürriyetlerinin tamamını ayaklar altına aldığı,  on binlerce sivili katlettiğine dikkat çekildi.

Açıklamada, “Kendisini 'dünyanın jandarması' olarak gören ve Müslümanların dağınıklığından yararlanan ABD, Afganistan’a girdiğinden bu yana saldırılarını aralıksız sürdürmekte, son dönemlerde silahlı insansız hava araçlarını sıklıkla kullanmakta; düğün, taziye ve camilere pervasızca hava saldırısı düzenleyerek insanları katletmekten çekinmemektedir. Afganistan topraklarından çekilme stratejisinin konuşulduğu bir süreçte bu tür saldırıların gerçekleşmesi, bu stratejilerin arka planlarını gözler önüne sermektedir. Müslüman topraklarında kan dökmeyi bir gelenek haline getiren ABD ve işbirlikçilerinin bu saldırılarından sivil ve masum insanların korunması hem İslam hukuku hem evrensel hukuk açısından zaruret arz etmektedir." ifadelerine yer verildi.

Medresede katledilenlere Allah'tan rahmet ve mağfiret, yakınlarına sabr-ı cemil, yaralananlara şifa dilenen açıklamada Müslüman toplumun kendi içerisinde bütünlüklü ve sağlıklı bir yapıya ulaşarak muhafaza iradesi ve gücüne kavuşması temennilerinde bulunuldu. (Ramazan Casuk-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler