Adalet Bakanı Gül'den Kılıçdaroğlu'na

​Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun kadına şiddetle ilgili sarf ettiği sözlerle ilgili, "Böyle bir psikoloji içerisinde olan birinin, bir kafanın bu ülkeye verebileceği hiç bir şey yok." dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül,Gaziantep'in Oğuzeli ilçesine bağlı Gündoğan Mahallesinde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Biyogaz Tesisi'nin temel atma törenine katıldı. Törende konuşan Bakan Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun işsiz erkeklerin, eşlerine şiddet uygulayacağı yönündeki sözlerine tepki gösterdi.

Türkiye’nin enerji noktasında iyi bir noktada olmadığını belirten Gül, "Petrolümüz ve doğalgazımız yok; bizim en büyük gücümüz insanımızdır. Varsın petrol, doğalgazımız olmasın ama en büyük zenginliğimiz 80 milyon insanımızın omuz omuza olmasıdır. Enerjide ise dışa bağımlılığı ortadan kalkmasının da yolu yenilenebilir enerjidir. Bu hususta Türkiye de çağ atlamıştır. Bu tesislerle biz kendi enerjimizi üretecek noktaya geleceğiz." dedi.

Mahkemelerde şiddet ve cinsel suçlarla ilgili yargılanan kişilere, duruşmadaki tavırlarından dolayı "iyi hal" indirimi yapılmasına hukukçu olarak çok üzüldüğünü belirten Gül, "Kadına şiddetle mücadele de her boyutuyla toplumun her kesiminin duyarlılığını ortaya koymak zorundayız. Bu vesileyle de ifade etmek isterim ki dün de bugün de ve yarın da kadın, çocuk ve engelli dediğimiz bu hususlarla ilgili toplumun her kesimindeki duyarlılık fazla olma zorundadır. Adalet Bakanı olarak şunu da ifade etmek isterim: Kadına şiddet, çocuğa şiddet ve cinsel suçlarla ilgili meselelerde 'iyi halini gördüm' diye takdiri olarak, 'ben senin cezanı indiriyorum' diye bazı anlayışları, uygulamaları görüyoruz. Bu gerçekten bir hukukçu olarak da beni üzüyor. Böyle bir suçu işleyen birisi için bu elbette de mahkemenin takdiridir. Ama bu suçları işleyenlerle ilgili mahkemedeki halden ve tavırdan dolayı bir indirime gidilmesini de gerçekten çok istisnai olarak uygulamalar var ama bu hususla ilgili de daha büyük bir hassasiyeti iş hayatında, çalışma hayatında ve toplumun her kesiminde daha fazla dikkat etmek lazım." diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun işsiz erkeklerin, eşlerine şiddet uygulayacağı yönündeki sözlerine de tepki gösteren Gül, "Yine son zamanlarda 'işte, evde boş kalırsa kadını döver ve kadına şiddet uygular' anlayışıyla bu ülkenin iktidarına talip bir anlayışın gerçekten nasıl bir ruh hali içerisinde olduğun da merak ediyorum. Hangi psikoloji içerisinde olduklarını merak ediyorum. Böyle bir psikoloji içerisinde olan birinin bir kafanın bu ülkeye verebileceği hiç bir şey yok. Gerçekten de toplumun her kesiminin hepimiz için bunu hatırlatıyorum daha hassas olarak, bu duyarlılığı hep beraber sağlamamız gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep’in proje üretiminde özgün bir şehir olduğunu söyledi.

Ortadoğu’da bu kadar akan kan ve gözyaşının arkasında enerji politikalarının olduğunu dile getiren Şahin, "Petrolümüz yok, madenimiz yeterli değil. Bizim elimizde ne var, yenilenebilir enerjimiz var. Suyu, güneşi, rüzgarı ve jeotermalleri enerjiye dönüştürmek için hükümetimiz bir yasa çıkardı. Şimdi büyükbaş hayvancılıkta büyüme sağlıyoruz. Bu hayvanların atıklarını değerlendirmemiz gerekiyordu. Bunun için biyogaz tesisine ihtiyacımız vardı. Bu hayvanların atıklarını çevreyi kirletmemeleri için bu çalışmayı başlattık. Bizim bu tesisimizde günlük 75 ton büyükbaş hayvanın sıvı atığı oluşacak. Tavuk katı atığı, çimlerden gelen atıkları bu tesiste enerjiyi çevireceğiz." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Bakan Gül ve beraberindekiler, tesisin temel atma butonuna basarak temelini attı.

Bakan Gül, daha sonra Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki Biyogaz Tesisi'nin temel atma töreninin ardından merkez Şehitkamil Belediyesi tarafından yaptırılan ve Eren Bülbül'ün isminin verildiği Sosyal Tesisi'nin açılışına katıldı.

Bakan Gül, burada yaptığı açıklamada dün Mısır'da bir camide cuma namazı esnasında Müslümanlara yönelik düzenlenen bombalı ve silahlı saldırıyı sert bir dille kınadı.

"Mısır'da yapılan hain, terörist saldırıyı şiddetle kınıyorum"

"Bir barış dini olan İslam'a ve mensuplarına yapılan bu saldırıları kınıyorum" diyen Gül, "Mısır'da dün bir hain ve hunharca saldırı sonrası ibadet edilen bir mabette Müslümanlara yapılan bu hain terörist saldırıyı şiddetle nefretle kınıyorum. Hayatını kaybedenlerin sayısı da 305'e ulaştı. Sadece Müslüman değil, hangi dine mensup olursa olsun bir mabede yapılan bu tür saldırılar insanlığın da ortak varlığına yapılan saldırılardır. Bu saldırıları ben nefretle kınıyorum. Hangi dinden hangi dine, inanca, mabede ve yaşam tarzına olursa olsun bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Bir barış dini olan İslam'a ve mensuplarına yapılan bu saldırıları İslam'ın barış dininin adının kullanarak sözde ‘İslam’ adına terör eylemi yapanları da dünyada İslam'ın barış ve selametine leke getirenleri de bu vesileyle kınıyorum." şeklinde konuştu.

Gül, sosyal tesise Trabzon Maçka’daki saldırıda hayatını kaybeden 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün isminin verilmesinin anlamlı olduğunu belirterek, "Şehit Kamil deyince vatan, memleket için bir insan nasıl can verir bunu anlarız. İşte Eren Bülbül dediğimizde de vatan için memleket için nasıl can verilir bunu görüyoruz. İyi ki varsın Eren. Hiç kimse Erenleri, Şehit Kamilleri unutturamayacak." dedi.

Bakan Gül, konuşmasının ardından protokol üyeleriyle birlikte açılışını yaptığı sosyal tesisini dolaşarak yetkililerden bilgi aldı. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler