Başbakan Yıldırım ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’ndan ortak basın toplantısı

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen ve 50 dakika süren görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında değerlendirmelerde bulunan Başbakan Binali Yıldırım, 20 Ocak itibarıyla Suriye'nin Afrin bölgesine bir harekat başlattıklarını söyledi.

Yıldırım, "Afrin'e yapılan harekat bir barış harekatıdır. Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve diğer etnik gruplara sahip yerel halkın PKK ve DEAŞ terörünün baskısından kurtarılması, onların özgürlüğüne kavuşturulması, yerlerinden yurtlarından edinilmesinin önüne geçirilmesi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da belirttiği gibi hassasiyetlerimiz var. Hassasiyetlerimiz nedir? Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede terör örgütlerinin baskı, zulüm yaparak halkı yıldırmalarının önüne geçilmesi ve bütün bunları yaparken de sivillerin zarar görmemesi." dedi.

Operasyonun üçüncü gününde olduğunu ve başarıyla devam ettiğini belirten Başbakan Yıldırım, ilk 2 günde yapılan çalışmalarla 100'ün üzerinde muharip uçakla belirlenen 170'den fazla hedefin imha edildiğini ve uçakların görevini tamamlayarak yerlerine döndüğünü belirtti.

“Halkı isyana çağıranlar hakkında gerekli soruşturmalar yapılmaktadır”

Kara harekatının da 21 Ocak itibarıyla başladığına işaret eden Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

Burada bir şeyi memnuniyetle ifade etmek isterim ki bu harekata milletimiz tam anlamıyla destek vermektedir. Siyasi partilerimiz, başta ana muhalefet partisinin değerli genel başkanı olmak üzere MHP de bu harekata tam destek vermektedir. Harekatın karşısında cılız bazı çatlak sesler çıkmakla beraber yurt çapında herhangi bir toplumsal olay gündeme gelmemiştir. Gerek sosyal medyadan gerek geleneksel medyadan yapılan bazı açıklamalar, yasalara aykırı, halkı isyana çağıran açıklamaların muhatapları hakkında da gerekli soruşturmalar yapılmaktadır.

Başbakan Yıldırım, kısa süre içinde bu harekatı tamamlayıp hem Afrin'de yaşayan insanların huzura kavuşması hem de Türkiye'ye, Türkiye'nin sınırlarına, Hatay'da, Kilis'te, civarda bulunan karakollara, köylere, ilçelere yapılan saldırıların ve tehditlerin tamamen ortadan kaldırılmasının sağlanacağını bildirdi.

"Suriye'nin toprak bütünlüğü çok önemli”

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Başbakan Yıldırım ile son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye'nin sınır güvenliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, bulunulan coğrafyanın, sınır güvenliğine önem verilmesini zorunlu kıldığını söyledi.

Kılıçdaroğlu, "Suriye'nin toprak bütünlüğü çok önemli. Dolayısıyla askerlerimiz görev yaparken bir taraftan terör ve terör örgütlerini cezalandırırken öte yandan Suriye'nin toprak bütünlüğüne de bir anlamda katkı yapıyorlar." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler