Cumhurbaşkanı Erdoğan Fırat’ın doğusundaki olası operasyona ilişkin, "Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek değiliz." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yakutiye Buz Hokeyi Salonu’nda, AK Parti Erzurum Belediye Başkan Adaylarını Tanıtım Programı’nda partililere ve vatandaşlara hitap etti.

"Venezuela’da böyle (darbe) bir girişim var, yine karşısındayız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz’da vatandaşları meydanlara çağırdığını hatırlatarak, "Biz hep darbelere karşı durduk, hiçbir zaman darbecilerle yan yana olmadık ve bundan sonra da olmayacağız. Dünyanın neresinde bir darbe varsa, darbeci varsa, biz onların karşısındayız. İşte Mısır’da Mursi’ye darbe yaptılar, biz karşısında durduk, o günden bugüne darbeyi yapanlarla bir kere olsun görüşmedim. Şimdi Venezuela’da böyle (darbe) bir girişim var, yine karşısındayız. Nerede olursa olsun darbecilerle yan yana olmayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir süredir Türkiye’yi kuşatma girişimlerinin gayesinin aynı olduğuna dikkati çekerek, Suriye’de, Irak’ta, Kıbrıs’ta, Doğu Akdeniz’de, Ege’de, Balkanlar’da ve Kafkaslar’da olup bitenlerin gerisinde hep bir Türkiye hesabı bulunduğunu, Türkiye’nin önüne engel çıkartanların aslında hep Türkiye ve milletiyle hesaplaşma gayretinde olduklarını ifade etti.

"Artık bu çarpıklığa rıza göstermeyeceğiz"

Türkiye’nin bölgesinde yaşanan hadiselere karşı Hakk’a ve hukuka bağlı şekilde davranmasının birilerinin iştahını kabarttığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Binlerce kilometre öteden gelip burnumuzun dibinde silah çatanlar, bize sınır-sınırdaş olan kardeşlerimizin hakkını, hukukunu, huzurunu, geleceğini koruma çabalarımıza engel olmak için kırk takla atıyorlar. Bizi birilerinin davet etmesine gerek yok, biz 1998’de Adana Mutabakatıyla zaten bunu imza altına aldık ve bu imza Türkiye’nin herhangi bir olumsuz gelişmede o topraklara girmesinin önünü açıyor ve bölücü terör örgütünün mensuplarını da bize teslimi gerektiriyor. Ve şu anda bu Adana Mutabakatı, ki baba Esed döneminde atılmış imzalardır ve onunla beraber bu yolculuk devam ediyor ve bundan sonra daha kararlı devam edecek. Bölgemizde yaşanan her hadisenin insani ve siyasi yükünü biz çekiyoruz, buna karşılık sahayı başka birileri işgal ediyor, sorunun çözüm için kurulan masayı başka birileri dolduruyor; artık bu çarpıklığa rıza göstermeyeceğiz."

"Sabrımız sınırsız değil"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ile İdlib’de varılan mutabakatla Türkiye sınırında yeni bir insani krizin yaşanmasına engel olduklarına işaret ederek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleştirdikleri üçlü zirvelerle süreci yürüttüklerini aksi takdirde bölgede yeni katliamların yaşanabileceğini kaydetti.

"Münbiç’i teröristlerden temizleyeceğiz" diyenlerden sözlerini yerine getirmesini beklediklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Fırat’ın doğusundaki DEAŞ’lı, PKK-YPG’li tüm teröristleri temizleme kararlılığımızı işte buradan, Erzurum’dan bir kez daha ifade ediyorum. Sabrımız sınırsız değildir, bize verilen sözlerin yerine gelmesini sonsuza kadar bekleyecek de değiliz. Sınırlarımızın dibinde teröristleri ülkemizden korumaya değil, ülkemizi teröristlerden korumaya yönelik bir güvenli bölge ve tampon bölge tesisi sözünün birkaç ay içinde yerine gelmesini bekliyoruz. Bu güvenli veya tampon bölgeyi kesinlikle aksi takdirde biz oluşturacağız. Müttefiklerimizden tek beklentimiz, Türkiye’nin bu çabasına lojistik destek vermesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Suriye sınırında tesis edilecek bu bölgenin gerçek anlamda güvenliğini ve işlerliğini sağlayabilecek tek gücün Türkiye olduğunu belirten Erdoğan, "Bu meselenin çözümüne katkı sağlayacak sahadaki fiili kontrolün de bizde olması gerekiyor. Türkiye olarak bunun dışındaki tüm çözüm tekliflerine kapalı olduğumuzu şimdiden beyan ediyoruz. Eğer bu onurlu duruşun bir bedeli olacaksa, onu da ödemeye hazırız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mehmet Sekmen ve 18 ilçenin AK Parti belediye başkan adayları ile Cumhur İttifakı kapsamında İspir ve Uzundere’de desteklenecek MHP adayını açıkladı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler