Çiftçilere 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapılacak

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, mart ayı içerisinde çiftçilere buzağı, hayvancılık, yem bitkileri, sulama elektriği ve sertifikalı tohum gibi hususlarda toplam 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacaklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye’nin En Büyük Çiftçi Ailesi Milletin Evinde" programına katıldı. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Konuşmasında tarım ve hayvancılığın Türkiye bakımından taşıdığı önemi çok iyi bilen bir yönetim olduklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, çiftçilere bugüne kadar yapılan 126,8 milyar liralık destek ödemesinin bunun en somut ifadesi olduğunu kaydetti.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçilerin tohum, gübre, mazot, ilaçlama, sulama sistemleri, sera ürünleri, fide, fidan gibi ihtiyaçlarını karşıladığını belirten Erdoğan, geçen sene bunun için açılan kredi rakamının 9 milyar lira olduğunu aktardı.

Çoğunluğu ayni olmak üzere Tarım Kredi Kooperatiflerinin her bir ortağına kullandırdığı kredi ortalamasının ise 19 bin lira olduğunu belirten Erdoğan, Tarım Kredi Kooperatifinin önümüzdeki dönemde de çitçilerin yanında yer almayı sürdüreceğine inandığını ifade etti.

"3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız"

Erdoğan, "Biz de hükümet olarak çiftçilerimizi desteklemek için her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz. 2019 yılı destekleme ödemelerini hızla gerçekleştiriyoruz. Yılın ilk iki ayında çiftçilerimize 5 milyar liralık destekleme ödemesini yaptık. Buradan şimdi mart ayında yapılacak desteklerin de müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Mart ayı içerisinde alan bazlı desteklerde 2 milyar lira, buzağı desteklerinde 730 milyon lira, diğer hayvancılık desteklerinde 198 milyon lira, yem bitkileri desteklerinde 80 milyon lira, sulama elektriği, sertifikalı tohum gibi diğer hususlarda da 148 milyon lira olmak üzere toplam 3 milyar 716 milyon liralık destekleme ödemesi yapacağız. Böylece yılın ilk üç ayında çiftçilerimize, üreticilerimize 8 milyar 777 milyon liralık desteği sağlamış olacağız."  dedi.

"Bunca gayretlere rağmen istediğimiz fiyattan et satamadığımızı itiraf etmek istiyorum." diyen Erdoğan, "Kırmızı et üretimimiz 1 milyon 118 bin tona, tavuk eti üretimimiz 2 milyon 156 bin tona yükseldi. Daha da yükseleceğiz. Hayvancılığın önemli bir göstergesi olan süt üretiminde 22.1 milyon tona ulaşmış durumdayız. Ülkemizde kişi başına süt tüketimi 122 litreden 258 litreye ulaştı. Kırmızı et tüketimi 15 kiloya çıktı. Tüketimimiz üretimimizden daha fazla artmıştır. Hayvancılıkta özellikle yem ve gübrede yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Her iki üründen de ham madde tarafında dışa bağımlılık söz konusudur. Bu tarafta ithalatçı değil ihracatçı olmalıyız." diye konuştu.

"Türkiye, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor"

Türkiye’nin, 2002 yılında tarımsal millî gelir bakımından 37 milyar lirayı dahi bulmayan bir büyüklüğe sahip olduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarım ürünleri ihracatımız da 3,7 milyar dolar düzeyindeydi. Çiftçilerimize yılda verilen tarımsal destek rakamı da 1,8 milyar lirayı ancak buluyordu. Biz, bu seviyeden aldığımız Türkiye’yi tarımsal millî gelirde 190 milyar lira, tarım ürünleri ihracatında 17,7 milyar dolar, tarımsal desteklerde bu yıl itibariyle 16,1 milyar liraya yakın bir yere getirdik. Bugün artık ülkemiz, tarımsal hasıla bakımından Avrupa’da ilk sırada yer alıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, spekülatörlerin gayesinin; çiftçinin, üreticinin hakkını, hukukunu, çıkarını korumak olmadığını ifade ederek , "Bir kısmı sadece kâr hırsıyla hareket ederken, bir kısmı daha derin emeller güdüyor. Milletimizle birlikte, ülkemiz üzerinde oynanan her oyun gibi, bu tür tezgâhları da bozmaya devam edeceğiz. Hiç kimsenin, ne üreticimizin alın terine, emeğine ne de tüketicimizin sofrasına, ekmeğine göz dikmesine izin vermeyeceğiz. Tarım sektöründeki spekülatörleri, tıpkı sınırlarımıza dayanan teröristler gibi, bir millî güvenlik sorunu olarak görüyor ve ona göre muamele ediyoruz." diye konuştu.

Konuşmasının devamında, hayvancılıkta yem, tarla bitkilerinde gübre konusunda yaşanan sıkıntıları bildiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Her iki üründe de ham madde bakımından dışa bağımlılık söz konusudur. Bunun için işe yem ve gübre üretimini artırmakla başlamamız gerekiyor. Türkiye, bu konularda ithalatçı değil ihracatçı olmalıdır. Millî Tarım Projemizin hedeflerinden biri de budur. Planlı üretime geçerek, ithalatı azaltmayı ve ihracatı çoğaltmayı amaçlıyoruz." açıklamasında bulundu. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler