Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Küçükçekmece mitinginde yaptığı konuşmada, "2018'in büyümesi yüzde 2,6. Bu noktaya geldik. Devamlı bu istikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 31 Mart Mahallî İdareler Seçimleri kampanyası kapsamında İstanbul Küçükçekmece mitingine katıldı. Sefaköy Fevzi Çakmak Meydanı’nda düzenlenen mitingde Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, miting öncesinde Kartal’da düzenlenen törenle Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı’nın açılışını gerçekleştirdiklerini anımsatarak, İstanbul’un Anadolu yakasındaki en ucuyla, Avrupa yakasındaki en ucu arasını banliyö hattıyla birleştirildiğini söyledi.

Demiryolu hattının Marmaray ile İstanbul Boğazı’nın altından geçtiğini ve Türkiye’nin yatırımlarıyla yapılan demiryolu hattı sayesinde Londra’dan yola çıkan bir trenin Asya kıtasına geçeceğini, ardından da Kars-Tiflis-Bakü hattı aracılığıyla Pekin’e kadar gidebileceğini anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çünkü Türkiye, dünya çapında projelere imza atan bir ülkedir. Çünkü Türkiye, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri hâline gelmeyi hedeflemiş bir ülkedir." dedi.

"Bu istikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz"

Türkiye ekonomisine yönelik saldırıları aldıkları tedbirlerle boşa çıkardıklarını, Merkez Bankası rezervini yeniden 100 milyar doların üzerine çıkardıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "2018'in büyümesi yüzde 2,6. Bu noktaya geldik. Devamlı bu istikrarı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz. Büyüme, bize yakışır. Özellikle 15 Temmuz sonrası üzerimize öyle geldiler ki, tarih bugünleri yazdığında, gelecek nesiller yaşadıklarımızı daha iyi anlayacaklar. Geçtiğimiz ağustos ayında doğrudan ekonomimize yönelik, döviz, faiz, enflasyon şer üçgeninde bir saldırıya daha maruz kaldık. Bu saldırıyı da, aldığımız tedbirlerle kısa sürede boşa çıkardık. Tabi bu sebeple yılın dördüncü çeyreğinde ne yazık ki bir eksi büyüme oldu ama ortalama 2,6. Bütün bunlarla beraber aynı dönemde bir ara 80 milyar dolar sınırına kadar gerileyen Merkez Bankası rezervimizi de yeniden 100 milyar doların üzerine çıkardık. Uluslararası doğrudan yatırımlar, 13,2 milyar doları buldu. Cari açığımız bir önceki yılın yarısının bile altına düşerek, 21,6 milyar dolara indi. Enerji ve altın gibi zaten elimizde olmayan iki kalemi çıkardığımızda, geçtiğimiz yıl cari hesabımız 24 milyar dolara yakın fazla verdi."

"Türkiye’ye ne siyasette, ne ekonomide ne de savunmada diz çöktüremeyecekler"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ana muhalefet partisi CHP’nin her sıkıntılı dönemde IMF’yi adres gösterdiğini, son dönemde yaşananların üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun "Şimdi bunlar IMF’ye gider" dediğini hatırlatarak, "CHP’ye sesleniyorum. IMF’ye siz gittiniz, siz. Biz geldiğimizde IMF’yi kucağımızda bulduk. 23. 5 milyar doları ödedik,  sıfırladık. Şu an IMF’ye borcumuz var mı? Yok, bitti o iş. Sizin tarihiniz borçlarla dolu, kulluk, kölelikle dolu. Biz dik durduk, bu günlere geldik." şeklinde konuştu.

Türkiye’ye ne siyasette, ne ekonomide, ne de savunmada diz çöktüremeyeceklerine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, millî savunmada yerlilik oranının AK Parti iktidarları döneminde yüzde 20’lerden yüzde 65’e çıktığını, yerli insansız hava aracı ve silahlı insansız hava araçlarının üretimine başlandığını sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Şimdi insansız hava aracını da silahlı insansız hava aracını da biz üretiyoruz. Şimdi üçüncü perde geliyor… Daha büyüğünü de biz üreteceğiz inşallah." diye konuştu.

CHP’li yönetimin elinde İstanbul’un çöpe, çamura, çukura teslim edildiğini, 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak İstanbul’a sahip çıktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz büyükşehiri aldık buralar bu hâle geldi, şimdi daha da iyi olacak. İstanbul için yaptıklarımızın en yakın şahidi sizlersiniz. Biz 1994 yılından beri, İstanbul’un bir asırlık ihmalini telafi etmenin gayreti içindeyiz" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşı 35-40’ın üzerinde olanların, 1994 yılında nasıl bir İstanbul devraldıklarını çok iyi hatırlayacaklarını ifade ederek, bilmeyenlere de hizmetlerin anlatılmasını vatandaşlardan istedi.

Avcılar mitingi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Küçükçekmece mitinginin ardından Avcılar İspark Alanı’ndaki mitingde vatandaşlara hitap etti.

İstanbul’u adım adım, ilçe ilçe gezmeye devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İstanbul için ne yapsak azdır. 94’ten bu yana ne yaptığımızı biliyorsunuz. Biz, sizleri hiçbir zaman yalnız koymadık. Ama CHP zihniyetinin de ne yaptığı belli." ifadesini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde İstanbul’u, CHP’li belediye yönetiminden çöp dağları, susuzluk ve hava kirliliği sorunlarıyla devraldığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm bu sorunları çözdüklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "CHP demek çöp, çukur, çamur, çarpık yapılaşma demektir. Avcılar bunlardan çok çekti. Artık gelin Avcıları da bu 4-Ç’den kurtulalım." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’a âşık olduğunu vurgulayarak, "Bu şehri ömrümüz oldukça gönül tahtımızda yaşatmaya devam edeceğiz. Çünkü biz bu şehre âşığız, biz bu şehrin dertlisiyiz. Bu şehir için 40 yıldır gece gündüz çalıştık, çalışıyoruz. Ömrümüzü bu şehre vakfettik, inşallah bu şehirde doğmak da yaşamak da hatta ölmek de mutluluk sebebidir." şeklinde konuştu.

İstanbul’a aşkla hizmet ettikleri için hiç yorulmadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, yine bir İstanbul âşığı olan Binali Yıldırım’ı büyükşehir belediye başkanı, İbrahim Ulusoy’u da Avcılar belediye başkan adayı gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avcılar’da gerçekleştirilen yatırımlardan örnekler vererek, 200 yataklı Avcılar Devlet Hastanesi’nin inşasının sürdüğünü, Ambarlı İleri Biyolojik Su Arıtma Tesisi ile tüm bölgenin denizinin temizlendiğini anlattı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler