Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye: Rezil rüsva olacaksın

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, PYD/YPG komutasında "sınır ordusu" kurulacağı açıklamalarına ilişkin, "O 30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezil rüsva olacaksın." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'nın Sincan ilçesinde inşa edilen Kazan Soda Külü Üretim Tesisi ve Elektrik Santrali’nin açılış törenine katıldı. Alanında Türkiye’yi dünyada lider konuma yükseltecek olan tesisin açılışına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner katıldı.

Suriye’de yaşanan son gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Suriye'de PYD/YPG komutasında 30 bin kişilik "sınır ordusu" kurulacağı açıklamalarına tepki gösterdi.

Erdoğan, “Müttefikimiz dediğimiz bir ülke, tüm itirazlarımıza, tüm ikazlarımıza, tüm iyi niyetli telkinlerimize rağmen, sınırlarımız boyunca bir terör ordusu kurmakta ısrar ediyor. Türkiye sınırı boyunca kurulacak bir terör yapılanmasının Türkiye’den başka bir hedefi olabilir mi?” dedi.

Amerika’nın artık kelime oyunlarından vazgeçerek niyetini açıkça ifade etmesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çünkü bizim için ağızdan çıkan söz önemlidir. Eğer bir ülkenin başındaki kişi, yetkilileri, sorumluları bize terör örgütleriyle birlikte mücadele edeceğimizi söylüyorsa hassasiyetlerimizin gözetileceğini ifade ediyorsa bu bizim için anlamlı bir sözdür. Aksi ortaya çıkana kadar da biz bu söze değer verir, bağlı kalırız.” şeklinde konuştu.

"Rezil rüsva olacaksın"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerika, ülkemiz sınırları boyunca bir terör ordusu kurduğunu ikrar etmiştir. Bize düşen de bu terör ordusunu daha doğmadan boğmaktır. Nedir? Orada 30 bin kişilik bir terör örgütü kurmuş. Onlara şu an itibariyle 4 bin 800 TIR dolusu silah göndermiş. Ne gönderirsen gönder. O 30 bin kişilik kurduğun ordu orada seni tam anlamıyla temsil edemeyecek ve stratejik ortağının karşısında da kusura bakma rezil rüsva olacaksın.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Bizim tüm müttefiklerimize, dostlarımıza söylediğimiz, söyleyeceğimiz şudur: Teröristlerle aramızda durmayın, katil sürüleriyle aramıza girmeyin. Aksi takdirde ortaya çıkabilecek istenmeyen hadiselerden biz sorumlu olmayız. Terör örgütünün üstlerindeki bayraklarınızı kendiniz indirin ki o bayrakları biz size teslim etmek zorunda kalmayalım. Teröristlerin üniformalarındaki işaretlerinizi söküp alın ki teröristlerle birlikte olanları da toprağa gömmek mecburiyetinde biz kalmayalım.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk Silahlı Kuvvetleri en kısa sürede Afrin ve Münbiç meselesini halledecek. Hazırlıklar tamamlandı. Harekât her an başlayabilir. Ardından sıra diğer bölgelere gelecek. Sınırlarımız boyunca değil 30 bin, tek bir terörist dahi kalmayana kadar bu operasyonlar sürecek. Amerikalıların, sırtını sıvazladıkları teröristleri tanımadıkları anlaşıldı. Kendilerine söyledim; ‘Bak yanlış yapıyorsunuz, bu adamların cinsini cibilliyetini iyi biliriz. Eğer biz stratejik ortağınız isek bize güvenin. Eğer Münbiç’e, Rakka’ya ordu gönderilecekse biz bir tugay da göndeririz, iki tugay da göndeririz, siz bizimle hareket edin, yanlış yapıyorsunuz.’ 'Bizim generallerimiz bize böyle söyledi.' dediler. Ben de kendilerine dedim ki; ‘sizin generalleriniz yanlış anlatıyor, benim generallerim doğru anlatıyor. Burada yanlış yapıyorsunuz, yanlış yola gidiyorsunuz. Bizi anlayacaksınız ama iş işten geçmiş olacak’ ve nitekim öyle oldu. Biz onları çok iyi tanıyoruz. Biz bunların nasıl kalleş, nasıl ikiyüzlü olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu ordunun adı kalleşler ordusudur, bu böyle bilinsin.” şeklinde konuştu.

“Fırat Kalkanı Harekâtı’ndaki gibi kurulan tezgâhı darmadağın edeceğiz”

"İki gün sonra başları dara düştüğünde oradaki Amerikan askerlerine ilk silah doğrultacak olanlar bu 30 bin kişilik teröristler olacak ama o zaman iş işten geçmiş olacak." diyen Erdoğan, "İşlerine gelmediğinde onları şantaj malzemesi olarak kullanmaya başlayacak olan da yine bu teröristlerdir. Çünkü bunların karakteri böyledir. Bu teröristlerin kendi yaşadıkları coğrafyadaki insanlara acımayan, varlıklarını kan dökücülüklerine borçlu olan, gözü dönmüş bir katiller güruhundan ibarettir. Eğer Amerika bu vahşi canilerle kendisine bir gelecek kurmak istiyorsa ne diyelim, keyfi bilir ama biz buna izin vermeyeceğiz. Biz millî bekamızı tehdit edecek bir oluşuma asla müsaade etmeyeceğiz. Nasıl Fırat Kalkanı Harekâtı’nda oyunu bozmuşsak diğer bölgelerde de ülkemize kurulan tezgâhı darmadağın edeceğiz. Allah büyük, gün doğmadan neler doğar, hep birlikte bakıp göreceğiz.” dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler