Erdoğan: 778 belediye başkanlığı kazandık

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Partinin sandıkta 15'inci defa birinci olduğunu, 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe, 778 belediye başkanlığı kazandıklarını belirterek "MHP'li kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum, Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde balkon konuşması yaparak seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Siyasi hayatı boyunca davalarına ve millete hizmet dışında bir gaye taşımadıklarını vurgulayan Erdoğan, "Milli iradenin üzerinde bir güç tanımadık. Milletimiz 1994 yılındaki İBB Başkanlığımızdan beri girdiğimiz her mücadelede yanımızda oldu." dedi.

"Milletimiz bizi 15'inci defa sandıkta birinci yaptı"

Erdoğan, şunları söyledi: "AK Parti olarak 3 Kasım 2002 seçimlerinden bugüne kadar girdiğimiz tüm seçimlerden ve halk oylamalarından bizi hep birinci olarak çıkartan milletimin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Milletimiz bugün bizi 15. defa sandıkta birinci yaptı. AK Parti olarak tek başımıza veya cumhur ittifakı olarak seçime girdiğimiz yerlerde 16 büyükşehir, 24 il, 538 ilçe, 778 belediye başkanlığı kazandık.  Cumhur ittifakının oy oranı 24 Haziran seçimlerine yakın bir orandadır."

"Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum"

Erdoğan, "MHP Genel Başkanı Sayın Bahçeli'ye ve bu ittifaka gönül vermiş tüm MHP'li kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Beka meselesi konusundaki hassasiyetimize sahip çıkan tüm vatandaşlarıma, özellikle de Kürt kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. Güneydoğu Anadolu Bölgemizin seçim sonuçları, Kürt kardeşlerimin kendi iradelerini pazarlık masasına sürenlere verdiği çok önemli bir derstir. Demokrasinin ilk basamağı olarak gördüğüm, mahallelerimizde ve köylerimizde seçilen muhtarlarımızı da tebrik ediyorum." diye konuştu.

"Eksiği kendimizde arayacağız"

"Eksiklerimiz varsa bunları düzeltmek boynumuzun borcudur." diyen Erdoğan, Bunu halkımızda, milletimizde arayamayız. Yine kendimizde arayacağız. Yarın sabahtan itibaren eksiklerimizi tespit çalışmalarına başlıyoruz. Her olanda hayır vardır. Demokrasi mücadelesi budur."

Erdoğan, Ankara ve İstanbul'a işaret ederek bu iki ilin ilçelerinde Cumhur İttifakının önde olduğunu aktardı.

Erdoğan ayrıca, bazı yerlerde büyükşehirleri alamasalar da ilçelerde Cumhur İttifakının tercih edildiğine değindi.

"İtirazlarımız varsa, bu itirazlarımızı yapacağız"

Erdoğan, "Yüksek Seçim Kurulu neticeleri açıklayacak. Açıkladığı zaman veya açıklayacağı ana kadar itirazlarımız varsa, bu itirazlarımızı yapacağız, nerede olursa olsun. Netice alırız veya almayız, önemli değil.

"Bu seçimde arzu ettiğimiz neticeleri alamadığımız yerlerdeki sonucun tek sebebini, milletimize kendimizi yeterince anlatamamış, gönüllere yeterince girememiş olmamız olarak görüyorum." ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

Biz siyaseti, milletle inatlaşma, milleti küçümseme değil sadece ve sadece ülkeye ve millete en iyi hizmetleri getirme aracı olarak görüyoruz. İçinde milletin olmadığı bir siyasetin sonu faşizme çıkar, diktatörlüğe, zulme çıkar. Bugüne kadar attığımız her adımda milletimizin rızasını ve desteğini aradık.

Hep söylediğim gibi şahsım dahil, hiç kimse davamızdan daha büyük değildir. Türkiye'den daha öncelikli değildir. Partimizden daha önemli de değildir.

Hepimiz davamıza, ülkemize ve milletimize ettiğimiz hizmetler oranında güç ve yetki sahibiyiz, bu oranda değerliyiz.

4,5 yıl seçim yok. Hem ulusal, hem uluslararası bazda çalışmalarımıza odaklanacağız ve ülkemizi inşallah muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkaracağız.

Ülkemizi teslim alma amacı taşıyan saldırıların önünü büyük oranda kestik.

Ülkemize Suriye sınırımız boyunca kurulan tuzağı kısmen bozmuştuk, şimdi hedefimiz Münbiç ve Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmalarını ortadan kaldırarak Suriye'yi güvenli bölge haline getirmektir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler