HÜDA PAR’ın seçim standının kaldırtılmasına tepki

Adıyaman Valiliğinin izni dahilinde açtığı seçim standını kaldırmak zorunda bırakılan HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanlığı, AK Partili belediye başkanın dayatmasıyla YSK’nın kendi aleyhlerinde karar aldığını söyledi.

Seçim çalışmaları kapsamında, kentin merkezinde bulunan Demokrasi parkına seçim standı açan HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanlığının standlarının, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’nun dayatması sonucu kaldırıldığı belirtildi.

Valilikte yapılan toplantı ve YSK’nın açık hükmüne rağmen HÜDA PAR’ın seçim standının YSK kararıyla kaldırtılmasını çifte standard olarak ifade eden İl Başkanlığı, yayımladığı yazılı bir açıklama ile tepkisini ortaya koydu.

Adıyaman Belediye Başkanı Kutlu’nun HÜDA PAR’a karşı açıkça bir hazımsızlık içerisinde olduğunu belirten parti yetkilileri alınan kararı kınadıklarını ve halkın, bu adaletsizliği affetmeyeceğini söylediler.

Konu ile ilgili olarak HÜDA PAR Adıyaman İl Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, AK Partili belediye başkanının dayatması sonucu alınan kararla, Demokrasi Parkında seçim standı açan diğer kurumların standlarının görmezden gelindiği belirtilerek, “Belediye Başkanı Hüsrev’in HÜDA PAR'a karşı takındığı bu tavrının nedenini henüz öğrenebilmiş değiliz. Hüsrev Kutlu, valiliğin açık iznine rağmen ‘ben burada stand açılmasına müsaade etmiyorum’ demiştir ve kendince valiliğin yanlış bir kararı olarak değerlendirdiği duruma müdahale ederek böylesine bir hukuksuzluğun altına imza atmıştır.” denildi.

“Diğer partilerin stantları görmezden geliniyor”

Merkez İlçe Secim Kurulu tarafından HÜDA PAR’a gönderilen tebligatta, “Hür Dava Partisi Adıyaman İl Başkanlığı’nın Demokrasi Parkı içerisinde açmış olduğu çadır ve stantta sesli yayının yapılması yasal olarak mümkün ise de söz konusu çalışmaların halkın huzur ve refahını bozacak, kamu düzeni ve asayişi bozacak şekilde yapıldığı anlaşılmış olup ilgili çadır ve standın kaldırılmasına karar vermek gerekmiştir.”  ifadelerinin yer aldığını belirtilen açıklamada; aynı alanda bulunan diğer stantlarındaki sesli yayınların görmezden gelindiğini ve söz konusu sesli müziğin yasaklanması yerine sadece bir partinin çadırının tamamen kaldırılmasının art niyetli bir girişim olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Sesli yayın halkın huzur ve refahını bozuyorsa söz konusu belediyenin her akşam aynı yerde, yüksek sesle yaptığı müzik şenliklerinin kamu düzenine ve halkın huzur ve refahına ne tür bir fayda sağladığı ise merak konusudur.” ifadelerine yer verildi.  

“Keyfi uygulama kılıfına uyduruldu”

Açtıkları standın YSK’nın keyfi uygulamaları ve kılıfına uydurularak kaldırtıldığı belirtilen açıklamada, “Bizler de eşit şartlarda bir çalışma yapmak isterdik ancak görülen o ki buna müsaade edilmeyecek. Gerekli itirazlarda bulunmak için İlçe Seçim Kuruluna itirazlarımızı yapacağız ve yasal işlemlerin takipçisi olacağız. Gerekirse dava açacağız. Bu haksızlığın giderilmesi, çifte standardın son bulması ve tüm partilerin adil bir seçim kampanyası yürütmesi için gerekli tüm çabamızı göstereceğiz.” denildi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler