Erken seçimle ilgili açıklama yapan Başbakan Yıldırım, "Madem vaktinden önce yapılma ihtiyacı doğdu, kamuoyunu uzun süre bu işle meşgul etmeye gerek yok." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, dün TBMM'de gazetecilerin, 24 Haziran'da yapılacağı açıklanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimine ilişkin sorularını cevapladı.

İYİ Parti'nin seçime katılıp katılmayacağına ilişkin açıklamaların hatırlatılması üzerine Yıldırım, seçime hangi partinin katılacağının, hangisinin katılmayacağının kararını Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) verdiğini söyledi.

Yıldırım, "Seçimin tarihi belli olduktan sonra Yüksek Seçim Kurulu seçim takvimini açıklar, orada hangi partilerin de seçime girmeye hak kazandığı belli olur. Türkiye'nin iktidarda olan en büyük partisi olarak, AK Parti olarak seçimlere kim katılırsa katılsın bizim açımızdan herhangi bir sorun teşkil etmiyor. O bakımdan ben parti adı telaffuz etme ihtiyacı bile duymuyorum. Buyursunlar, herkes meydanda boyunun ölçüsünü alır." dedi.

"Kamuoyunu uzun süre bu işle meşgul etmeye gerek yok"

Erken seçime ilişkin 24 Haziran tarihinin seçilmesinin özel bir nedeni olup olmadığı sorusu üzerine Yıldırım, şunları söyledi:

Madem vaktinden önce yapılma ihtiyacı doğdu, kamuoyunu uzun süre bu işle meşgul etmeye gerek yok. Seçim programı başladığı anda, seçim konuşulmaya başladığı anda malum her şey beklemeye alınır. Memleketin işlerinin durmaması, konunun ülkenin gündeminden bir an önce düşmesi açısından en kısa tarih, ülke için memleket için en güzel, en iyi tarihtir. O bakımdan 24 Haziran tarihi güzel bir tarihtir. Demek ki ramazandan bir hafta seçim yurt genelinde yapılacak. Güven içerisinde, huzurla cumhurbaşkanımızı, milletvekillerimizi, muhtarları seçeceğiz. Daha sonra da 2019 Mart ayının sonunda belediye başkanlığı seçimleri olacak.

Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı

Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlediği basın toplantısında ise 24 Haziran 2018 Pazar günü cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin yapılacağını bildirdi.

Seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Yıldırım, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin TBMM grup toplantısında erken seçim yapılması gerektiği yönünde bir beyanatta bulunduğunu anımsattı.

Bahçeli'nin, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir ziyaret gerçekleştirdiğini, görüşmede seçim konusunun ele alındığını anlatan Yıldırım, daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir araya gelen partinin yetkili kurullarının bütün bu gelişmeleri değerlendirmek suretiyle bir karar verdiğini ve seçimlerin 65 gün sonra, 24 Haziran'da yapılması yönünde karar verildiğini söyledi.

"Seçimlerin 3 Kasım 2019'da yapılması gerekiyordu, tarih neden değişti?" diye bazılarının merak edebileceğine değinen Yıldırım, "Bildiğiniz gibi 16 Nisan 2017'de yapılan halk oylamasıyla beraber parlamenter sistem değiştirilmiş ve halkımızın kabul oylarıyla cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi anayasamızda yerini almıştır. Bu anayasa değişikliğinin kabulünden sonra bazı maddeler hemen yürürlüğe girmiş, bazı maddelerin de yapılacak ilk seçimlerde yürürlüğe girmesi öngörülmüştür. Aradaki 2 yılı aşkın süre içerisinde zaman zaman 3 Kasım'da seçimlerin yapılması yönünde hükümetimiz, partimiz tarafından irade beyan edilmesine rağmen seçimlerin erkene alınması yönündeki beklenti zaman içerisinde azalmamış, artmaya devam etmiştir. Vatandaşlarımız bu değişikliğin artık bir an önce yürürlüğe girmesi ve fiili durumun anayasa ile uygun hale gelmesini beklemektedir, ümit etmektedir. Sürecin bu şekilde devam etmesinin ülkemizin karşı karşıya bulunduğu jeopolitik gelişmeler ve güvenlik konuları da buna dahil olunca, dün, bugün yaşanan gelişmeleri de dikkate aldığımızda böyle bir karar alma yoluna gidilmiştir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler