TRT son 10 yılda 3 bin 455 dış yapım satın aldı

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in TRT’nin iç ve dış yapımlarla ilgili soru önergesine yanıt veren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, son 10 yıl içinde TRT’nin 3 bin 455 adet dış yapım satın aldığını açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer,  Türkiye Radyo-Televizyon Kurumunun (TRT) son 10 yılda kurum içi ve kurum dışı aldığı yapım sayısı ve bunların maliyetlerini sorduğu yazılı soru önergesinde “Kurum dışı yaptırılarak TV’lerde yayınlanmadan arşivde bekleyen yapım sayısı kaçtır? Toplam ne kadar ödeme ile gösterilmeyen yapımlara ödeme yapılmıştır? 2016 ve 2017 yıllarında doğrudan temin yolu ile kurum dışından alınan iş sayısı kaçtır? Toplam ödeme tutarı ne kadardır?” şeklindeki sorulara yanıt verilmesini istedi. 

Yazılı soru önergesini cevaplandıran Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, TRT Yönetim Kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda programların öncelikle iç yapım olarak yapılıp yapılamayacağının değerlendirildiğini belirterek, “Bu kapsamda, yayınlanan programların büyük bir kısmı iç yapımlardan oluşmakla birlikte global ölçekte yayın yapan TRT'de diğer ülkelerdeki örneklerinde olduğu gibi program temini için kurum dışı yapımlar, ortak yapımlar, lisanslamalar gibi yöntemlere de başvurulmaktadır.” dedi. 

TRT kanallarında 4 bin 125 adet kurum içi yapım ve 3 bin 455 adet kurum dışı yapım yaptırıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Bozdağ, kurum dışı yaptırılarak yayınlanmadan arşivde bekleyen herhangi bir yapımın da bulunmadığını söyledi.

"TRT’nin 3 bin 455 adet kurum dışı yapım yaptırması kabul edilebilir bir durum değildir"

Bozdağ’ın açıklamalarına cevap veren Gürer, TRT’nin en gelişmiş olanaklara sahip bir yayın kuruluşu olmasına rağmen 3 bin 455 adet kurum dışı yapım yaptırmasının kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Gürer, “TRT kurumunun yetişmiş kadrolarına ve olanaklarına rağmen kurum dışı  yaptırdığı işleri ve halktan toplanan  vergi gelirinin  TRT yandaşına  aktarımı kabul edilebilir bir durum değildir. Sayıştay raporlarında da kurumun kendi olanaklarının değerlendirilmesi  gerektiği, farklı dönemlerdeki denetim raporlarında da yer almaktadır.” dedi.

Bakan Bozdağ'ın, kurum dışı yapılıp yayınlanmayan yapımın bulunmadığını sözlerini hatırlatan Gürer, “Oysa 'Kuşlar Bizim Gibi' dizisinin toplam maliyeti 4 milyon 450 bin avro. Bahse konu film tamamlanarak firması tarafından 31.07.2014 tarihinde TRT’ye teslim edilmiş ama yıllarca yayına verilmemiştir.” iddiasında bulundu.

Gürer, açıklamasını şöyle tamamladı:  “Kurum dışı yapılan yayınların büyük bölümü kendi olanakları ile yapabileceği işlerdir. Daha uygun koşullarda yapım olanağı varken dış yapım almak tamamen incelenmesi gereken bir durumdur. TRT’de kurumda yetişmiş ve uzman kadroları yok ederek bu  süreçler bilerek yaratılmıştır. Kurum dışı yapımlar içerik ve değer olarak tek tek incelenmeyi gerektirmektedir. Halktan isteğinin dışında  kesilen vergilerle sağlanan gelirlerin böylesine değerlendirilmesi kamu vicdanında sorgulanacak bir durumdur. Yansız ve tarafsız yayından çoktan uzaklaşan TRT, kurum dışından zorunlu olmadıkça alım yapmamalı ve yapılan çalışmalar yıllarca arşivlerde bekletilememelidir." (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler