“Türkiye, 54 yıldır AB kapısında bekletilen bir ülke”

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’ye AB üyelik sürecinde çıkarılan zorluklara işaret ederek, “Sürekli olarak 'ne olur artık bizi de alıverin' diyecek hâlimiz de pek yok.” dedi.

Resmî ziyaretini gerçekleştirmek için Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile birlikte, gerçekleştirdikleri baş başa görüşme ve heyetler arası çalışma yemeğinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

İki ülke arasındaki Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-B Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron, yaptıkları görüşmelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 “Avrupa Birliği bize gerekçe sunamıyor”

Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin kapısında 54 yıldır bekletildiğine ve bunun AB içinde başka bir örneğinin olmadığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerekçelerini sunmaya gelince Avrupa Birliği bize gerekçe de sunamıyor.” dedi.

Bu durumun kendilerini ve milleti yorduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ne olur artık bizi de alıverin” diyecek hâllerinin olmadığını söyledi.

 “Fransa ve Türkiye arasında 20 milyar avro ticaret hacmini hedefliyoruz”

İkili ticaret hacminde 20 milyar avroyu hedeflediklerini ve iki ülkenin el ele vermesi durumunda bunun başarılabileceğini söyleyen Erdoğan, her iki ülkenin Eximbank’ları arasında varılan anlaşmanın da ekonomik ilişkilerin gelişmesine çok ciddi katkılar sağlayacağını vurguladı.

Türkiye’nin 3,5 milyona yakın Suriyeli mülteciyi barındırdığını ve bugüne kadar 30 milyar dolar harcama yaptığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB’nin Suriyeli mülteciler için yapmayı taahhüt ettiği yardım sözünü yerine getirmediğini de sözlerine ekledi.

 “PYD ve YPG PKK’nın yan kollarıdır”

Dostlarına seslendiklerini, PYD ve YPG’nin PKK’nın yan kolları olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bunlara karşı da aynı mücadeleyi bizim beraber vermemiz gerekir. Maalesef bazı dostlarımız bu konuda bakıyorsunuz hâlâ YPG’yi, PYD’yi yanlarına almak suretiyle DEAŞ’a karşı mücadele ettiklerini sanıyorlar. Hâlbuki DEAŞ’a karşı yeni yeni planlamalar yapılıyor ve onlara daha farklı yaşam zeminleri hazırlanıyor. Bu konuda da bence uyanık olmak, istihbarat örgütlerimizin birbirleriyle olan dayanışmasını, bilgi akışını daha ileri seviyelere taşımamız gerekir diye düşünüyorum.” dedi.

 “Kudüs ve Filistin konusunda Fransa ile yakın istişare içerisinde olacağız”

Kudüs ve Filistin konusunda önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlarla ilgili olarak da Fransa ile yakın istişare içerisinde olacaklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmelerinde Suriye, Irak ve Filistin konularını ele alıp İsrail-Filistin ilişkilerini ve iki devletli çözüm konusunu da görüştüklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz olaylara duygusal yaklaşmıyoruz; ama olayları değerlendirirken de hakkın teslim edilmesi gerektiğini ortaya koyuyoruz. Güç haktan gelir, eğer haklıysanız güçlüsünüz, haklı değilseniz güçlü değilsiniz. Er veya geç bir defa bütün her şeyinizi kaybetmeye mahkûm olursunuz, işte bunun örneklerini de böylece görmüş olduk.”

Libya’da ve Mısır’da yaşanan sıkıntılara da dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bir el buraları sürekli karıştırıyor” dedi.

 “FETÖ PKK DEAŞ ile mücadele veriyoruz vermeye devam edeceğiz"

FETÖ ve PKK konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Buralarda dernekleriyle, vakıflarıyla, iş yerleriyle adeta kurumsallaşıyorlar, PKK aynı şekilde kurumsallaşıyorlar.” dedi.

Bu hassasiyetin gözden kaçırılması durumunda ağır bedelleri olacağını belirten Erdoğan, “FETÖ terör örgütü bize maalesef bu bedeli ödetti. 2193 vatandaşımız gazi oldu. Artık dostlarımız aynı bedeli ödesin istemiyoruz. Biz şu anda içeride FETÖ’yle de bu mücadeleyi veriyoruz, PKK’yla da bu mücadeleyi veriyoruz, DEAŞ’la da bu mücadeleyi veriyoruz, vermeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler