Yenişehir Deresi’ndeki kirlilik tarım arazilerini yok ediyor!

Bursa Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezinin de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazileri ve tarımsal üretimi tehdit etmekte olduğunu belirten CHP’li Kaleli, Kocasu Deresi’ne ilişkin hazırladığı soru önergesini Meclis’e sundu.

Bursa'nın Yenişehir İlçesi sınırlarında yer alan Kocasu Deresi'nde, suya bırakılan atık maddeler nedeniyle balık ölümlerinin yaşanması ve kimyasallardan kaynaklı hava sirkülasyonu sonucu da bölgedeki doğal yaşam alanının olumsuz etkilenmesi üzerine, CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclis Üyesi Sena Kaleli meclise önerge verdi.

Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan derenin, bölgedeki tarım arazilerini tehdit ettiğini belirten Kaleli, aynı şekilde Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezinin de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazilerini olumsuz etkileyeceğini iddia etti.

Yenişehir Kocasu Deresi'ne ilişkin Meclis'te çalışma başlatan Sena Kaleli, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı M. Mehdi Eker tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi hazırladı. Kaleli'nin Kocasu Deresi ve bölgedeki tarımsal üretimi tehdit eden gelişmelere ilişkin hazırladığı soru önergesinde, şu ifadeler yer aldı: "Bursa'nın Yenişehir ilçesi sınırlarında yer alan Kocasu Deresi'nde suya bırakılan atık maddeler nedeniyle balık ölümleri yaşanmakta, kimyasallardan kaynaklı hava sirkülasyonu sonucu bölgedeki doğal yaşam alanı olumsuz etkilenmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu kimyasalların, Yenişehir nüfus tabelasını geçtikten sonra 100 metre solda, İnegöl Yenişehir istikametinde Subaşı Köprüsü'nden sonra 100 metre sağda kalan Uluköy tarafında yeraltında, muhtemelen borular içinde taşındığı ve suya karıştığı tespit edilmiştir. Tarımsal sulama amaçlı olarak da kullanılan dere içindeki onlarca dalgıç pompasıyla bölgede çiftçilik yapılmakta, yaklaşık 400 aile geçimini bu şekilde sağlamaktadır. Sudaki kirliliği fark eden çiftçiler sorunu, 400 imzalı dilekçeyle Belediye Başkanlığı, Kaymakamlık ve diğer yetkililere bildirmişlerdir. Sorun sadece balık ölümleri değil, çiftçiler ile bunların yetiştirmiş olduğu ürünlerden beslenenler için de hayati derecede önemlidir. öte yandan Yenişehir merasına yapılması planlanan oto test merkezi de, ilçenin en önemli zenginliği olan verimli tarım arazileri ve tarımsal üretimi tehdit etmektedir."

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler