Adalet Bakanı Gül'den YSK açıklaması

Gaziantep’te, YSK'nın İstanbul seçimlerine yönelik kararı ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Gül, CHP ve bazı çevrelerin YSK’yı ve üyelerini hedef alan açıklamalarına tepki gösterdi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere memleketi Gaziantep’e gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ak Parti Gaziantep İl Başkanlığını ziyaret etti. Ziyarette Bakan Gül, gündemdeki gelişmeler ve YSK'nın İstanbul seçimlerine yönelik kararı ve ardından yaşanan gelişmelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“YSK kararına saygı duymak hukuk devletinin olmazsa olmaz şartıdır”

Seçimlerin itirazı karara bağlama ve seçimlerin sürecini yönetme hususunun anayasaya göre YSK’ya ait olduğunu anımsatan Bakan Gül, “YSK, yüksek mahkemelerden oluşan, yüksek makamlar arasında seçilen saygın hukukçulardan oluşan bir kurumdur. YSK’nın bu kararını beğenirsiniz, beğenmezsiniz ve elbette eleştirirsiniz. Ancak YSK’nın bu kararına saygı duymak bir hukuk devletinin olmazsa olmaz bir şartıdır.” dedi.

“YSK üyelerini hedef gösterecek şekilde bir itibar cellatlığına dönüştüremezsiniz”

CHP ve bazı çevrelerin YSK’yı ve üyelerini hedef alan açıklamalarına sert tepki gösteren Gül, “Elbette eleştiriler olabilir ama bu eleştirileri YSK’nın saygın üyelerini hedef göstererek isimlerini, soy isimlerini söyleyerek bir itibar cellâtlığına dönüştüremezsiniz. İsimlerini okuyarak yüksek mahkeme üyelerini de tahkir etmeye yönelik bu tür davranışlar asla kabul edilemez. Bir muhalefetin üslubuna da asla yakışmayan bir tavırdır. Bu üslup o yüksek mahkeme üyelerini alçaltmaz ama o üslubu kullanan kişilerin seviyesini, seceresini gösterir ve alçaltır. Böyle bir şeyi asla kabul edemeyiz.” ifadelerini kullandı.

“YSK’nın üyelerini hedef gösteren, töhmet altında bırakan tavırları asla kabul etmiyoruz”

Bakan Gül, “YSK’nın yedi üyesi farklı karar vermiş dört üye ayrı karar vermiştir ama bütün üyeler de saygındır, bütün üyelerin görüşleri ve kişilikleri itibara, saygınlığa elbette en güçlü bir şekilde sahip kişilerdir. Dolayısıyla görüşünü ve kararını beğenmediniz diye bir itibar cellatlığına, isimlerini okuyarak hedef gösterme ve alay etme asla hiçbir kimseye yakışmayan ahlaki sorumsuzluk örneğidir. Böyle bir şey asla kabul edilemez. Elbette YSK kararının gerekçelerini verdikten sonra da hukuki olarak daha güçlü bir şekilde herkes itirazını ve eleştirisini yapabilir ama YSK kararı herkesi bağlayan bir karardır, nihai karar mercidir. YSK karar vermeden önce saygı gösteriyorsunuz, ‘YSK kararları bağlayıcıdır’ diyorsunuz ama karar verilince, beğenince, kendi işinize gelince saygı duyacaksınız işinize gelmeyince saygı göstermeyeceksiniz, böyle bir şey olamaz. Karar sizin itirazınız doğrultusunda da olsa tersine de olsa bir hukuk devletinde bir siyasetçiye, hukukçuya düşen elbette karara saygı göstermektir. YSK’nın üyelerini hedef gösteren, töhmet altında bırakan bu tür açıklamaları, tavırları asla kabul etmiyoruz.” diye konuştu.

“Elbette kararı İstanbul halkı verecektir”

YSK’nın mazbatayı iptal etmediğini, milletin hakemliğine gitme kararı verdiğine işaret eden Bakan Gül, “YSK bir karar vermiştir. Bu kararın sonucunda mazbatayı alıp iptal etmemiştir, milletin hakemliğine kanuna uygun, süreci yönetecek şekilde milletin hakemliğine gitmiştir. Elbette kararı İstanbul halkı verecektir. İstanbul seçmeni hangi karar verdiyse de elbette beş yıl o şehrin yerel meselelerini yönetecek Büyükşehir Belediye Başkanı seçilecektir. Dolayısıyla bu konuda daha özenli ve sorumlu davranmak, Türkiye anayasasına ve hukukuna saygı içinde gereken bir tavırdır. Bunu elbette hepimiz bekliyoruz. YSK’nın üyelerine bu anlamda yapılan haksız ve saygısız ithamlarında Türk siyasetinde ve hukuk tarihinde de asla kabul edilen bir tarafı yoktur, bunu da şiddetle tasvip etmediğimiz gibi ifade etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler