AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: Belgeli usulsüzlükler tespit ettik

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Belgeli usulsüzlükler tespit ettik. 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti'ye yazılması gerekirken başka partilere yazılmış." dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında, 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Belgeli usulsüzlükler tespit ettik. 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti'ye yazılması gerekirken başka partilere yazılmış." dedi.

İstanbul'da geçersiz oyların yüksekliğine dikkat çeken Yavuz, "Hele AK Parti'nin yüksek oy aldığı yerlerde geçersiz oy oranlarının yüksek olması daha da dikkat çekici. Belgeli bir şekilde, birtakım usulsüzlükler söz konusu. Mesela, 309 sandıkta bir karşılaştırma yaptık. Sadece 309 sandıktaki karşılaştırmada, sandık sonuç tutanağıyla oy sayım döküm çizelgelerinin karşılaştırılması. Oy sayım döküm çizelgeleri sandık kurulunda sandık başkanı ve kurul üyeleri tarafından imzalanıyor. Sonra oradaki rakamlar sandık sonuç tutanağına aktarılıyor, partililere veriliyor. Bir örneği de ilçe seçim kuruluna götürülüyor. İşte tam oraya aktarılırken kaydırmalar yapılmış. Bunun sonucunda 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti'ye yazılması gerekirken başka partilere yazılmıştır. Buradan bakıldığında baştan beri ileri sürdüğümüz iddiaların ne derece haklı olduğunu siz de müşahede ediyorsunuz. Bekleyin, yeni ve çarpıcı açıklamalarımız devam edecek. Hak ne ise o yerini bulsun." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler