Av yasağı döneminde 141 ton inci kefali ele geçirildi

Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, bu sene uygulanan inci kefali av yasağı döneminde 141,5 ton kaçak avlanmış balığın ele geçirildiğini açıkladı.

Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş, Van Gölü’nde yaşayan inci kefali balığı için üreme dönemi olan ilkbahar aylarında konulan av yasağı döneminde 141,5 ton kaçak olarak avlanmış balık ele geçirildiğini belirterek, kaçak avcılık yapan 91 kişiye 175 bin 826 TL idari para cezası uygulandığını söyledi.

Av yasağının sona erdiğini belirten Görentaş,  Van Gölü’nde yılda 10 bin ton inci kefali istihsali yapıldığını ve yaklaşık 14 bin ailenin geçimini bundan tedarik ettiğini söyledi.

İnci kefalinden yılda 10 milyon dolarlık ciro elde edildiğini kaydeden Görentaş, “İnci kefali, ilin geçim kaynağında önemli bir rol üstleniyor. Bu rolü devam ettirebilmemiz halinde bu iş ile uğraşan insanlarımızın geçimine katkı sunmuş olacağız. Böylelikle Türkiye’nin ve dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bu önemli varlığımızı gelecek nesillere aktarabileceğiz. Tabi bilindiği üzere inci kefali beslenme kalitesi son derece yüksek bir gıdadır. Aynı zamanda fiyatı da diğer balıklara ve protein kaynaklı gıdalara oranla düşük olduğu için halkın büyük bir kısmı bundan istifade ediyor. Bütün bunları bir araya getirdiğimizde inci kefalinin neslini koruma, onu yaşatmak ve bundan sonraki nesillere aktarmak son derece önemlidir. Bunu da sağlamak maksadıyla son yıllarda Bitlis ilinin de dahil edildiği 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında bir yasak avcılık dönemi başlatılıyor.” dedi.

Görentaş, 2018 yılında yürütülen inci kefali yasak avcılıkla mücadele kapsamında Mart ayında Bitlis ilinde ‘İnci Kefali Av Yasağı Koordinasyon’ toplantısı düzenlendiğini hatırlatarak, “Bakanlığımızın sağladığı ödenek ile 10 araç kiraladık ve bu araçları av yasağı dönemi içerisinde kullandık. Bu alanda ihtiyaç duyan kurumlarımıza da araçlar tahsis edildi. Bunları, dönem içerisinde etkin bir şekilde kullandık. Ekiplerimiz gece gündüz demeden bu araçları kullanarak çalıştı. Bu çalışmalar neticesinde 990 denetim yapılarak, 256 olaya müdahale edildi. Müdahale edilen bu olaylarda da 91 kişiye 175 bin 826 TL idari para cezası verildi. Bu dönemde yasak olarak avlanan ve ele geçirilen balık miktarı ise yaklaşık 141,5 ton civarındadır. Geçen yıl aynı dönemdeki mücadele çalışmaları kapsamında 260 denetim yapılarak 56 olaya müdahale edildi ve toplamda 39 kişiye 106 bin 206 TL idari para cezası uygulanmıştı.” diye konuştu.

“Yasak avcılığında azalma var”

İnci Kefali balığının avlanmasının büyük ölçüde önüne geçildiğini ifade eden Görentaş,  Van İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Van Gölü ve tatlı su çevresinde bulunan 15 okulda öğrencilere yönelik ‘inci kefali av yasağı’ konulu eğitimlerin de verilerek toplumda buna karşı bir bilinç oluşturma çabası içerisinde olduklarını söyledi.

Görentaş, “Yasak avcılığın giderek azaldığına şahit olduk. İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerimiz başta olmak üzere jandarma, emniyet, belediyeler, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü ekipleri ile birlikte inci kefali balığını koruma çalışmalarında 7/24 görev alarak kaçak avcılığın büyük oranda önüne geçmiş olduk.” şeklinde konuştu.(İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler