Van’da ‘Engelliler Haftası’ etkinlikleri başladı

Van’da 10-16 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan “Engelliler Haftası” etkinlikleri başladı.

Van’da “Engelliler Haftası” dolayısıyla ‘Birbirini seven insanlar için engeller bir tatlı tebessümden ibarettir’ sloganıyla düzenlenen etkinlikler Valilik Konağı önünden, Soydan Kavşağı'na kadar devam eden kortej yürüyüşüyle başladı.

Engelli bireyler ile birlikte kortej yürüyüşüne Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, kurum amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Yürüyüşün ardından özel eğitim öğrencilerinin yıl boyunca ürettikleri ürünlerin sergilendiği Sanat Sokağı’nda gezen Van Valisi Murat Zorluoğlu, gazetecilere bir açıklama yaptı.

Son 10-15 yıldır engelli bireylere birçok hak tanındığını ve bu konuda ciddi mesafe kat edildiğini ifade eden Vali Zorluoğlu, “Engelliler Haftası münasebetiyle, bütün engelli kardeşlerimizin bu güzel haftasını yürekten kutluyor ve tebrik ediyorum. Özellikle son 10-15 yıl içerisinde hükümetimizin, engelli kardeşlerimize yönelik yaptığı çalışmalarda kat ettiği mesafe hakikaten takdire şayandır. Engelli kardeşlerimizin, gerek sosyal gerekse ekonomi bakımından 15-20 yıl öncesine göre kıyaslanması bile mümkün değil. Engelli kardeşlerimize çok önemli haklar verildi.” dedi.

Valiliğin, belediyelerin ve diğer kurumların süreçte sokakları, caddeleri engelli vatandaşın daha rahat kullanabileceği şekilde dizayn ettiğini dile getiren Zorluoğlu, “Bugün halen geldiğimiz noktada yapmamamız gereken çok büyük işler ve kat etmemiz gereken çok büyük mesafeler olduğunu da burada ifade etmemiz gerekir. Gerek Van Valiliği gerekse de Van Büyük şehir Belediyesi ve diğer belediyelerimizle birlikte bu şehri engelli kardeşlerimiz için daha yaşanabilir kılmak için gereken gayreti gösteriyoruz.” diye konuştu.

Van’ı engelliler için yaşanır bir hale getirmek ve engelli bireylerin sorun, sıkıntı ve taleplerini çözmek istediklerini söyleyen Zorluoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün haftaya güzel bir başlangıç yaptık, yürüyüşle birlikte şimdi burada engelli kardeşlerimizin sevgisini bir anlamda aşmış olduk. Engelli kardeşlerimizle hasbihal edip onların sorunlarını dinledik. İnşallah el birliği ile bütün kurumlarımızla, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarımızla Van’ı engelliler için daha yaşanır bir hale getirmek için gayretlerimiz devam edecek.”

Yapılan açıklamanın ardından Vali Zorluoğlu ve beraberindekiler sokakta bulunan bir çay bahçesinde sohbet edip çay içti. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler