Ülkede, Afrika kökenli bir gencin polis tarafından gözaltına alındıktan sonra karakolda hayatını kaybetmesini protesto edenler, Belçika Kralı Philippe'in aracını taşladı.

Polis, Brüksel'in kuzeyindeki tren istasyonu yakınında cumartesi gecesi İbrahima Barrie'yi, Coronavirus (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirlere uymadığı gerekçesiyle gözaltına almak istemiş, Barrie'nin ise cep telefonuyla polislerin videosunu çektiği, daha sonra koşarak kaçtığı belirtilmişti.

Kısa süre sonra yakalanıp karakola götürülen Barrie'nin bir saat sonra bilincini kaybettiği ve götürüldüğü hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış ve gencin ölümü hakkında savcılık soruşturma başlatmıştı.

"İbrahima Barrie" adlı 23 yaşındaki gencin cumartesi gecesi gözaltındayken ölmesi üzerine Brüksel'in kuzeyindeki tren istasyonu civarında bulunan karakol yakınında toplanan yüzlerce kişi, polisi protesto etti.

Gösteriler sırasında sloganlar atan göstericilerin bir bölümünün polise taş atarak taşkınlık yapması üzerine olaylar büyüdü. Polisin tazyikli su sıkarak müdahale ettiği göstericilerden bir grup ara sokaklara dağıldı. Göstericilerden bazıları, yakınlardaki bir başka polis merkezinin girişini, civardaki bir aracı ve bazı çöp kutularını ateşe verdi.

Göstericiler, birçok polis aracının camlarını kırarken, bazı göstericiler de bölgedeki para çekme makineleri ve mağazalara zarar verdi.

Protestoların devam ettiği sırada bölgeden geçen Belçika Kralı Philippe'in aracına da göstericiler tarafından taş atıldı. Kral Philippe'i taşıyan araç, hızla olay yerinden uzaklaşırken Kral Philippe'in o sırada araçta olup olmadığı bilinmiyor.

Olaylar sırasında polisin müdahalesi ile yaralananlar ambulansla hastaneye kaldırıldığı, çok sayıda göstericinin ise gözaltına alındığı öğrenildi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler