Yaklaşık 3 milyon Uygur Müslümanını kamplarda tutan Komünist Çin yönetimi, Müslüman azınlığın nüfusunun artmasını engellemek için mecburi doğum kontrol yöntemleri uyguluyor.

Komünist Çin yönetimi, Müslümanların nüfus artışını önlemek için kadınlara kürtaj ve kısırlaştırma dâhil sert doğum kontrolü yöntemleri uyguluyor. Hükümetin aile planlaması önlemlerini ihlal eden Uygurlar, tutuklanarak toplama kamplarına veya cezaevlerine gönderiliyor.

Üç veya daha fazla çocuk sahibi olan ebeveynler, yüklü ceza ödemelerini yapamazlarsa çocukları kendilerinden alınıyor. Polislerin düzenlediği ev baskınlarıyla da Uygurların çocuklarını gizlemesi engelleniyor.

Pekin’in yürüttüğü zorunlu aile planlaması sonucunda, Uygurların yaşadığı bölgelerde doğum oranları son üç yılda yüzde 60 azaldı. Uzmanlar, Sincan’da son dört yıldır yürütülen aile planlamasının bir tür "demografik soykırım" olduğunu belirtiyor.

Çin'in Şincan bölgesinde yaşayan 3 milyona yakın Uygur Müslüman, devletin eğitim amaçlı olduğunu iddia ettiği kamplarda tutuluyor. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler