​Hindistan, ABD'nin enerji yaptırımlarına rağmen Kasım ayında İran’dan 9 milyon varil petrol satın alacak.

Hindistan, Kasım ayında İran’dan 9 milyon varil petrol satın alacak. Hint Petrol Şirketinin 6 milyon varil, Mangalore Rafineri ve Petrokimyasallar Limited Şirketinin de 3 milyon varil petrol alacağı belirtildi.

Dünyanın üçüncü büyük petrol ithalatçısı Hindistan, bu alımı yaptığı takdirde, ABD'nin 4 Kasım’da tekrar devreye sokmayı planladığı İran’a yönelik enerji yaptırımlarına rağmen bu ülkeden ham petrol alımlarını kesmemiş olacak.

Daha önceki yaptırımlar döneminde de Hindistan İran’dan petrol satın almayı sürdürmüş ancak ABD mali sisteminden dışlanmamak için alımlarını kayda değer miktarda düşürmüştü.

Hindistan’ın dışişleri bakanı geçen Mayıs’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin başka ülkeler değil sadece BM’nin getirdiği yaptırımlara uyacağını söylemişti. (İLKHA) 

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler