Mavi Marmara aktivistlerinden Londra'da basın açıklaması

Mavi Marmara mağdurları, Uluslararası Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edilen Mavi Marmara davasının hukuki sürecine dair Londra’da düzenledikleri basın açıklamasında terör rejimi tarafından hedef gösterildiklerini vurguladılar.

Mavi Marmara mağdurları, Uluslararası Ceza Mahkemesinde görülmeye devam edilen Mavi Marmara davasının hukuki sürecine dair Londra’da bir basın açıklaması düzenlediler.

Basın açıklamasını grup adına Alexandra Lort Phillips okudu.  İşgal rejiminin, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde (UCM) yargılanmaktan kurtulmak için mahkemenin savcı ve hâkimlerini tehdit ettiğini belirten Phillips, UCM’ye özgürce ve adaletin gerektiği şekilde bir soruşturma başlatılması talebinde bulundu.

"Vahşi bir saldırıya uğradık"

Phillips, "Unutulmamalıdır ki UCM, gücün hukuku boğma ve sadece kendi tarafına çalıştırma çabası karşısında insanlığın ve mağdurların en kıymetli umududur. Bize saldırılmasına hiç gerek yoktu. İsraile ya da başka hiç kimseye tehdit oluşturmadık. Buna rağmen, şiddet ve hırsızlık içeren, özgürlüğümüzden mahrum bırakıldığımız vahşi bir saldırıya uğradık. Bu saldırı, dünya medyasının kızgın bakışları önünde gerçekleşti ve İsrail ordusunun sivil protestocular üzerinde uyguladığı sistematik günlük saldırıların acı bir örneğiydi." dedi.

Tüm Mavi Marmara ve Gazze Özgürlük Filosu kurtulanları adına o gece ve sonrasında işlenen suçlar için yalnızca adalet aradıklarını belirten Phillips, "Gerekli tüm yasal kanallarda adalet için mücadelemizi yenilemek için her şeyden önce Londra'da bir araya geliyoruz. Basit bir insani misyona sahip olan ve kendilerine yaşatılanları hak etmeyen, 37 farklı milletten mağdurlarız. Bazılarımız hayat değiştirecek şekilde yaralandı, bazılarımız da öldü. Biz mağdurlar olarak, 31 Ocak'ta bir israil STK'sının devam eden davamıza müdahalesinden ve bizi alçakça ve düşmanca bir niyetle radikaller olarak göstermeye çalışmasından derin endişe duyuyoruz. İsrail mermilerinin altında acı çekenlere tanık olanlar olarak, sözüm ona 'sivil' bir örgütün bize bu şekilde iftira atıp karalamayı seçmesi acı vericidir." ifadelerini kullandı.

"Mağdur ve avukatlar hedef gösteriliyor"

Mahkemenin bir soruşturma açmaya karar vermesini engellemek için siyonist rejimin başvuruları, mağdurları ve avukatları hedef olarak gösterebilmek için iftira ve yanlış yönlendirmeye başvurulduğunun altını çizen Phillips, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Daha da endişe veren ise, bu kişilerin eylemlerinin, en olağanüstü ve temelsiz suçlamaları içinde barındıran kamuya açık bir belgeyle UCM’ye yapılan başvurunun bir parçası olmasıdır. Bu korkunç saldırının mağdurları olarak UCM’nin, saygın yardımseverlere karşı gerçekleştirilen bu suçlara dair bir soruşturma ile ilerleyeceğine inancımıza sadık kalıyoruz. Yine de yüksek derecede politik, hukuki dayanağı olmayan ve temelsiz suçlamalarla mahkemeyi etki ve baskı altına alma girişimlerinden tiksiniyoruz. Mağdurlar olarak, UCM Ön İnceleme Dairesi ve savcısının özenle ve tarafsız bir şekilde çalışması gerektiği konusuna her zaman saygı duyduk. Ancak geçen haftaki başvuru (NGO başvurusu), bu süreci baltalamak için açık bir girişimi ortaya koyuyor. Bu (başvuru), Washington’daki siyasi liderlikten gelen Başkan Trump’ın ulusal güvenlik danışmanı olan John Bolton gibi ve eğer kendi çıkarlarına ya da müttefiki İsrail’in çıkarları aleyhine davalar yürütülürse bunun ciddi etkileri olur tehditlerinin ortasında yapıldı. Savcının bugüne kadar göstermiş olduğu tavırdan bu metotlar yoluyla tehdit edildiğine dair endişemiz bulunmaktadır. Son günlerde yaşanan bazı gelişmeler de bu kaygıyı artırmıştır. İsrailin UCM’ye gönderdiği dosyada Bolton’un konuşmasını refere etmesi ve bu konuşma metninin linkini koyması Mahkeme üyelerine açık bir tehdittir.

"Savcı bu olaydan dolayı re’sen soruşturma açmalı ve süreci başlatmalıdır"

Phillips "Roma Statüsü bizim gibi insanlara adalet için bir yol vermek amacıyla yazılmıştır. Şimdi ise 1998 yılında uygulanmasına dahi imza atmayanlar tarafından (Statu’ye) meydan okunmaktadır. Şimdi aynı ülkeler Mavi Marmara mağdurlarına karşı bir iftira, kinaye ve yalan kaynağıdırlar. Onların eylemleri ancak kesinlikle UCM’nin çalışmalarını rahatsız etme ve baltalama girişimi olarak algılanabilir. UCM’nin yeminli yargıçları ve savcıları ve uluslararası topluluk, özellikle de BM, Mahkeme'nin bağımsızlığını korumalı ve bireylerin veya grupların adalet arama haklarına saygı göstermelidir. Hatırlatmak isteriz ki İsrail’in işlemiş olduğu suçlar Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin 22 Eylül 2010 tarihli raporunda İsrail’in Mavi Marmara saldırısı sırasında işlediği suçlar tasnif edilerek hukuki gerekçeleri ile yayınlanmış olup; bu rapor konseyin 17 Haziran 2011 tarihinde 36 devletin oyuyla kabul edilmiştir. BM tarafından bu suçlarla ilgili israilin yargılanması ve yaptırım uygulanması için gereğinin yapılması kararlaştırılmıştır. Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan bu durumda Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcısı bu olaydan dolayı re’sen soruşturma açmalı ve süreci başlatmalıdır." şeklinde konuştu.

"Gazze Özgürlük Filosunda sivillere saldırıldı"

Savcının daha önce siyonist rejimin meşru müdafaa argümanlarını reddettiği belirten Phillips, savcı tarafından sarf edilen sözleri şöyle aktardı:

İsrail askerleri, 31.05.2010 günü Mavi Marmara ve diğer gemilerdeki eylemleri ile ‘kasten öldürme, kasten yaralama ve insan onuruna aykırı davranış’ suçlarıyla ‘savaş suçu’ işlemiştir. İsrail’in Gazze üzerindeki etkin kontrolü devam ettiği için israil Gazze’de işgalci statüsündedir. Gazze Özgürlük Filosunda yer alan tüm katılımcılar, uluslararası hukukta korunan siviller statüsünde olup israil askerleri, yolcuların sivil olduğunu bildiği halde saldırıyı gerçekleştirmiştir.

"Hiç kimse Türkiye Hükümeti’ne böyle bir yetki ya da sorumluluk da vermemiştir"

Mavi Marmara davasında Türkiye ile Siyonist rejim arasında varılan anlaşmaya işaret eden Phillips, "Mavi Marmara’ya yapılan korkunç saldırıdan kurtulanlar adına böyle bir anlaşmaya taraf olmadığımızı söylemek istiyorum. Böyle bir anlaşma hiçbir mağduru bağlamaz, bağlamayacaktır. Hiç kimse Türkiye Hükümeti’ne böyle bir yetki ya da sorumluluk da vermemiştir. İsrail hangi devletle ne anlaşma yaparsa yapsın mağdurların hak arama ve adalete erişim hakkı hukukun koruması ve garantisi altındadır. İsrail aynı dosyada Türkiye ile 2013 yılında ayrıca bir mutabakat daha yaptığını beyan etmiştir. UCM’ye israil tarafından sunulan bu mutabakat metni daha önce hiçbir şekilde görülmemiştir. Eğer sunulan bu belge doğruysa yani ikinci ve gizli bir mutabakat daha mevcutsa dahi böyle bir mutabakatın da bizleri hiçbir şekilde bağlamayacağını buradan açıklıyoruz. Gazze’ye hala ölümcül bir abluka uygulayan israil bu abluka suçuyla çok sayıda çocuğun, hastanın ve kadının ölümüne sebep olmuştur. Hal böyleyken bu ablukayı kaldırmak ve Gazze’deki Filistinlilere yardım götürmek isteyen insanlara saldırmış ve insani yardım gönüllülerini korkunç bir şekilde katletmiştir. 100’ün üzerinde kişi ağır yaralanmış bazıları sakat kalmıştır. Adaletin gereği bu saldırıda israilin sivil kılığına bürünerek mahkemeye tehdit etmesine müsaade etmeden, İsrailli sorumluların mahkeme önüne çıkarılması ve yargılanmasını sağlamak olmalıdır. Adaletin tecellisi, adil bir yargılanmanın başlaması ile başlar." (Nizamettin Aşkın-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler