Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderleri arasında Paris'te 2016'dan beri ilk kez 'Normandiya Dörtlüsü' zirvesi düzenlendi.

Paris'te düzenlenen Normandiya Dörtlüsü zirvesinde Rusya, Ukrayna, Fransa ve Almanya liderleri yıl sonuna kadar yeni bir mahkûm takası yapılması ve dört ay sonra bir zirve daha yapılması konusunda anlaştı.

Zirve, daha önce sadece telefonla konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasındaki ilk yüz yüze görüşme de oldu.

Zirvede Ukrayna'nın doğusundaki Donbass'ta barış sürecinin başlatılması yönünde adımlar atılması amaçlanıyor.

Putin ve Zelenskiy’nin yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in katıldığı zirvede yıl sonuna kadar yeni bir tutuklu takası gerçekleştirilmesi konusunda anlaşıldı, dört ay sonra bir görüşme daha yapılması kararlaştırıldı.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, zirvenin ardından yaptığı açıklamada, yılbaşına kadar 72 Ukraynalının evlerine dönebileceğini belirtti.

Liderler ayrıca bölgede yıl sonuna kadar süresiz ateşkes sağlanması, Ukrayna'nın doğusundaki güçlerin çekilmesi için üç yeni bölgenin oluşturulması hususunda anlaştı.

Rusya’nın gerilimin azaltılması için elinden geleni yapacağını belirten Putin,

 "Tutuklu takası gerçekleştirdik. Üç bölgede güçleri çekmek konusunda anlaştık." dedi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler