Doğu Avrupa ülkesi Slovakya, ülkede görevli üç Rus diplomatı "cinayet" şüphesiyle sınır dışı etti.

Slovakya Dışişleri Bakanlığı, Bratislava'daki Rus büyükelçiliğindeki sözde diplomatların sınırı dışı edildiğini doğruladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sınır dışı edilen üç Rus vatandaşının, Çeçenistan'da Rusya'ya karşı savaşan bir Gürcü'nün katledilmesiyle bağlantılı oldukları belirtildi.

Açıklamada, "Slovak istihbarat teşkilatlarından alınan bilgilere göre, geçen yıl Berlin'de işlenen cinayetlerle bağlantılı oldukları şüphesiyle sınır dışı edilen Rusların faaliyetlerinin diplomatik ilişkiler ve Viyana sözleşmesine aykırı" olduğu belirtildi.

Alman federal savcıları da haziran ayında, Rusya'yı Gürcülerin öldürülmesi emrini vermekle suçlamış ve bir Rus'u cinayetle suçlamıştı. Davayla ilgili olarak, iki Rus büyükelçiliği görevlisi sınır dışı edilmişti.

Rus Dışişleri Bakanlığı ise Slovakya'nın adımına mütekabiliyet esasına göre karşılık verileceğini açıkladı. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler