Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Turki el-Maliki düzenlediği basın toplantısında Aramco petrol sahalarına yapılan saldırının İran tarafından desteklendiği söyledi.

Hafta sonunda Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'nun en önemli iki petrol rafinerisine yapılan saldırı sonrası yaşanan gerilim ve gerginlik giderek artıyor.

Yapılan son açıklamalarla Riyad ve Tahran arasında gerilim tırmanmaya devam ediyor. Son olarak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Albay Turki el-Maliki düzenlediği basın toplantısında, saldırının kuzeyden düzenlendiğini ve İran tarafından desteklendiğini belirten sözleri gerginliği daha da artırdı.

El-Maliki, geçtiğimiz cumartesi günü yapılan saldırılarda 25 insansız hava aracının ve füzelerin kullanıldığını açıkladı. Sözcü, kullanılan İHA ve füzelerin, İran Devrim Muhafızları tarafından kullanıldığını iddia etti.

Suudi Arabistan'dan bu açıklamalar gelirken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise basın açıklamasından önce yaptığı açıklamada, saldırıya müdahil olmadıklarını ifade ederek bölgede bir çatışma istemediklerini dile getirdi.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Saudi Aramco saldırısına ülkesinin müdahil olduğu yönündeki iddiaların ortaya atılmasıyla İran üzerinde kurulan baskının artırılmak istendiğine işaret etti. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler