ABD'de, Temsilciler Meclisi ve Senato'daki siyasetçiler, aylardır süren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası'nda anlaşma sağlarken, S-400'ler nedeniyle Türkiye'ye yaptırım tavsiyesinde bulundu.

ABD Temsilciler Meclisi ve ABD Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komiteleri, Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) üzerinde anlaşmaya vardı. Anlaşma metninde, Trump'a yapılan çağrıda, Türkiye'nin Rusya'dan aldığı S-400 sebebiyle F-35 savaş uçaklarının satışının durdurulması ve yaptırım uygulanması öneriliyor.

ABD Temsilciler Meclisi ile Senato'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nin müzakereler sonunda mutabık kaldığı anlaşmanın, bu ay bitmeden Kongre tarafından onaylanması bekleniyor.

2020 yılı bütçesinde TürkAkım ve Kuzey Akım 2 projeleri dolayısıyla yaptırımların da önünü açan tasarıda, F-35'lerin Türkiye'ye gönderilmesinin engellenmesi de gündeme geldi.

Kongre'nin bu kararı, bağlayıcılığı olmayan tavsiye şeklinde bir karar niteliğinde. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler