DİKA’dan

Dicle Kalkınma Ajansı, "Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi" projesine destek verdi.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), "Güdümlü Proje Desteği" kapsamında Kızıltepe Ticaret Borsası ile işbirliği çerçevesinde geliştirilen "Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi" projesinin başlangıç toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya, Dicle Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ'ın yanı sıra Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Abdulnasır Duyan, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı M. Şerif öter, Kızıltepe Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Ahmet Aslan, Mardin Büyükşehir Belediyesi Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanı Salih Sancar, Mardin Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Abdullah Ensari ve DİKA Mardin Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü M. Emin Paça katıldı.

Proje hakkında bilgi veren DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin'de üretilen tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğunun ihraç edilmesine karşın, ilde gıda analizine yönelik bir laboratuvar altyapısı bulunmadığından ürünlerin, tahlil için Mersin'e gönderildiğini belirtti.

İhraç edilen ürünlerin kontrol aşamalarında yaşanan sıkıntılara değinen Altındağ, "İhraç edilen ürünlerin kontrol aşamalarında yaşanan olası sorunlar ve yeniden analiz gerektiren durumlarda bazen 24 saatte sonuç alınamıyor. Bu sanayi için çok uzun bir süre olduğundan ciddi bekleme kayıpları meydana geliyor. Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi projesi, Kızıltepe Ticaret Borsası'nın 'Yeni Hizmet Binası ile Modern Ticaret Borsası Altyapısının Kurulması' projesi ile entegre bir şekilde uygulanması öngörülmektedir. Ajans olarak, bu bileşen kapsamında modern bir bina oluşturarak Borsa'nın laboratuvar, müzayede salonu, elektronik satış sistemi ile çiftçi eğitimine yönelik eğitim salonu ve konferans salonu kısımlarını projelendirmek kaydıyla destekleyecektir. Projenin güdümlü proje desteği kapsamındaki Ajans bütçesi 2 milyon TL olup, uygulama projesinin çıktılarına göre bu miktar revize edilebilecektir." dedi.

Katılımcılar tarafından, projenin olgunlaştırılması amacıyla 24 Mart 2017'de tekrar bir araya gelmek üzere karar verilmesinin ardından ilk toplantı sona erdi. (M. Salih Keskin- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler