Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, yılın ilk 6 ayında bölgeden yaklaşık 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Haziran ayı ihracat rakamlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, bölgeden ilk 6 ayda 3 milyar 939 milyon 584 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

Güneydoğu'dan bu yılın ilk yarısında gerçekleştirilen ihracata ilişkin açıklamalarda bulunan Çıkmaz, bölge işadamlarının büyük fedakarlıklarla ihracata katkı sağlamaya devam ettiğine değinerek, bölge insanın gözünün "kara" olduğunu ve hedeflediği işte sonuca ulaşmak için büyük emekler verdiğine dikkat çekti.

Son 10 yılın ihracatına bakıldığında alınan sonuçların emeklerin boşa gitmediğini gösterdiğine işaret eden Çıkmaz, “10 yıl önce sene boyunca yaptığımız ihracat rakamlarına bugün 3-4 ay gibi çok kısa bir sürede ulaşabiliyoruz. Bu da ihracatta katedilen mesafeyi göstermektedir. İhracatçılarımız bu zaman zarfında sürekli kendilerini yeniledi. Hem işlerine hem çalışanlarına hem de kendilerine yatırım yaptı, yapmaya da devam ediyor.” dedi.

Bölge ihracat rakamlarına da değinen Çıkmaz, bu yılın ilk yarısında ihracatı önemli yerlere taşıyan işadamlarının ülke tanıtımına da katkı sağladığını, ihracat liginin kahramanlarını kutladığını söyledi.

Bölgeden ilk 6 ayda 3 milyar 939 milyon 584 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirten Çıkmaz, diğer birlikler adına gerçekleştirilen ihracat kaydıyla da bölge ihracatının 4 milyar 139 milyon 973 bin dolara ulaştığını kaydetti.

Bölge ihracatında Ortadoğu ülkelerinin yüzde 54,1 payla ilk sırada yer aldığını da dile getiren Çıkmaz, şunları söyledi:

“İhracatta AB ülkeleri 18,3 payla ikinci sırada ve Afrika ülkeleri yüzde 10,7 ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 184 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak,  ABD,  Suriye,  Suudi Arabistan,  İran,  İtalya,  Almanya,  İngiltere,  İsrail ve Belçika bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.”

Çıkmaz, Gaziantep'in bir yıldan beri ihracat sıralamasında 5'inci olduğunu da sözlerine ekledi. (İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Bizi Takip Edin

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler