Van’da fuar sezonu başladı

Mart-Kasım ayları arasında Van’da gerçekleştirilecek olan fuar sezonu Tekstil ve Ev Tekstili fuarının açılışı ile başladı.

Van’da fuar sezonu başladı. Mart ayından başlayarak Kasım ayına kadar devam edecek olan fuar sezonu hakkında bilgi veren Ajans Asya Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Güler, açılan fuara dışarıdan bir katılımın olmadığının ancak yurt içinden 25 firmanın katılacağını söyledi.

Açılan Tekstil ve Ev Tekstili Fuarının sadece Van’da değil bölgede de bir ilk olduğunu söyleyen Güler, “Son yıllarda ilimizde ve bölgemizde, tekstil sektöründeki gelişmelerden sonra ‘bunu nasıl pazara dönüştürebiliriz’ düşüncesiyle yola çıktık. Fuarımız gayet güzel geçti, katılım gayet iyiydi. Hoy’dan heyetimiz var, yarın da Urmiye ve Tebriz’den heyetler geliyorlar. Ve biz bunlarla birebir görüştük. Bağlantı odaklı görüşmeler yapmak istiyoruz. Yani perakendeden ziyade daha çok bağlantı odaklı olsun istiyoruz. Ve biz bu fuarın çıktılarını gördükten sonra önümüzdekilerin de daha büyük olacağına inanıyoruz.” dedi.

“İran, hazır giyim ihtiyacının yüzde 80'nini ülkemizden karşılamaktadır”

Van OSB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan da fuarla ilgili yaptığı değerlendirmede, tekstil pazarı olarak İran’ın önemine dikkat çekti.

Kapıköy Sınır Kapısı’nın tam kapasite açılmasıyla bu alanda daha önemli gelişmelerin olacağına inandıklarını ifade eden Aslan, “Şehrimizin, ülkenin en genç nüfusuna sahip olan bir ili olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu sektörün değeri bizler için daha da önemli hale gelmektedir. Özelikle yapımı tamamlanan tekstil kentimiz, tekstil üreticilerimiz için bir üs haline gelmiştir. Kapıköy gümrük kapısının modernizasyonun tamamlanması ve tam kapasite çalışma esasına göre hizmet vermesiyle birlikte kentimizin, İran pazarındaki etkinliği daha da artacaktır. 80 milyon nüfusa sahip komşu ve kardeş İran, hazır giyimde ihtiyacının yüzde70-75'ni ithal etmektedir. İthal ettiği ürünün yüzde 80'nini de ülkemizden karşılamaktadır. Bu rakamları göz önünde bulundurduğumuzda ilimizin tekstil sektöründeki stratejik yeri ve konumu daha da önemli hale gelmektedir. Ülke için üretmek, insan için üretmek, doğa için üretmek temel gayemizdir. Bu duygularla l. Van Tekstil ve Ev Tekstili Fuarının ilimize, bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

“25 firmamız Tekstil ve Ev Tekstili Fuarına katılım sağladı”

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva ise Van Tekstil ve Ev Tekstili Fuarının 1’ncisini açıyor olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Takva, “Özellikle Tekstil ve Dekorasyon alanında kapılarını açtığı ilk fuarımızdır. Van için çok önemlidir ve ilk fuardır. İlkler her zaman bazı sıkıntıları beraberinde getirir fakat Van artık bir fuar kenti olarak anılmaya başlandı. Malumunuz bu yıl 4’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz alışveriş festivali kapsamında rekor düzeyde İran vatandaşının ilimize gelmesini bekliyoruz. Bunun ilk işaretleri de şuan verildi. Artık Van İran ilişkileri hiç ummadığımız boyutta ülke ekonomisine de bölge ekonomisine de ciddi katkılar sağlamaya başladı. Bu yıl ilimizde 9 tane fuar düzenleyeceğiz ve bugünkü ilk olmasına rağmen 25 firmamız Tekstil ve Ev Tekstili Fuarına katılım sağladı. Van’da bütün kurumların, beraber hareket etmesi, gelecekte daha iyi sonuçlar doğuracaktır. Şu an açılışını yaptığımız fuarda da birçok İran vatandaşının stantları ziyaret ettiklerini görüyoruz. Bu durum İran’la olan ilişkilerimizin ne derece sağlam olduğunun göstergesidir.’’ şeklinde konuştu. (Yunus Tuğrul-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler