68 yıl sonra kimliğine kavuştu

Gaziantep'te yaşayan ve hayatı boyunca hiç kimliği olmayan yaşlı kadın, 68 yıl sonra kimliğine kavuşmanın sevincini yaşadı.

Gaziantep'te kimliği olmadığı için sorunlar yaşayan 68 yaşındaki Cemile Demirhan, yapılan çalışmalar neticesinde yıllar sonra nüfus cüzdanına kavuştu. Yaşlı kadının kimliğini Gaziantep Valisi Davut Gül, teslim etti.

Anne ve babasının resmiyette evli olmamasından kaynaklanan ve 68 yıl boyunca kimliği olmadığı için çeşitli sıkıntılarla karşılaşan Cemile Demirhan, 68 yaşında kimliğine kavuştuğu için çok mutlu oldu.

Yaşlı kadını İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Serdar Sarıfakı ile birlikte merkez Şehitkamil ilçesindeki evinde ziyaret ederek kimliğini teslim eden Vali Davut Gül, yaptığı açıklamada, çeşitli sağlık sorunları bulunan Cemile Demirhan'ın nüfus cüzdanının olmaması nedeniyle, sağlık hizmetleri başta olmak üzere birçok alanda sıkıntı yaşadığını öğrendiklerini ve bunun üzerine harekete geçtiklerini söyledi.

Gül, "Cemile teyzemizle ilgili yaklaşık 15-20 gün önce bir haber yapıldı. Haberde de özetle 68 yıldır kimliğinin olmadığı ve çeşitli sağlık sorunlarının bulunduğu vurgulandı. Cemile teyzemizin kimliğinin olmamasının asıl sebebi annesi ve babasının resmi nikâhının olmamasıydı. Dolayısıyla da Cemile teyzeyi nüfusa hiç kaydetmemişler. İki senedir kimlik çıkarmak için çeşitli girişimler de yapılmış ama kimlik mevzusu önemli bir konu. Kimliğin çıkabilmesi için gerçekten o kişinin kimin akrabası, kimin çocuğu olduğuna hangi nüfusa kayıtlı olduğunu tespit etmek gerekiyor. En son da Cemile teyzemiz Cumhurbaşkanımızdan ve devlet yetkililerinden de yardım istedi. Buna istinaden de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konu ile ilgili bizlere talimat verdi. Teyzemizin işlemlerini elden takip ettik. DNA eşleştirmeleri, buna benzer konuları İl Sağlık Müdürlüğümüz, Nüfus Müdürlüğümüz ile takip ettiler. Bugün de kendisine kimliğini teslim ettik. Tedavisi ile ilgili süreci de İl Sağlık Müdürümüz ile biz takip edeceğiz." dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Açık Kapı uygulaması hakkında da bilgi veren Vali Gül, "Bu konularla ilgili İçişleri Bakanlığımızın Açık Kapı uygulaması mevcut. Açık Kapıya müracaat edildiğinde kayıtlara giriliyor, hangi kurumu ilgilendiriyorsa oraya gönderiliyor ve vatandaşın işi da daha çabuk çözülüyor. Bürokratik kırtasiyecilik ortadan kalkıyor." ifadelerini kullandı.

Yıllar sonra kimliği çıkarılan Cemile Demirhan ise "Yıllar sonra kimliğim çıktı. Allah, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Bana kimliğimi verdiler. Allah iki cihanda da onlardan razı olsun. Ben öncesinde çok perişandım, hastaneye gidemiyordum, tedavi bile olamıyordum. Artık kimliğim var. Allah herkesten razı olsun." diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler