Adıyamanlılar referandumdaki tercihlerini anlattı

Adıyamanlı vatandaşlar, 16 Nisan’da Anayasa değişikliğiyle ilgili yapılacak olan referandum öncesi görüşlerini İLKHA İle paylaştı.

16 Nisan Pazar günü Anayasa değişikliği için yapılacak olan halkoylamasıyla ilgili Adıyamanlı vatandaşlar, görüşlerini İLKHA'yla paylaştı.

Şoförlük yapan Hasan Canlı, Türkiye'nin birçok şehrini gezdiğini ve yapılan hizmetleri yerinde gördüğünü belirterek, bu nedenle tercihin 'evet' yönünde kullanacağını aktardı.

Muhtarlık yapan Mehmet Keskin de 'evet' tercihin, "Hizmete, fakir fukaralara yapılan yardımlara binlerce defa evet diyorum." sözüyle anlattı.

Diyanetten emekli olan Ali öztürk ise Türkiye'nin geleceği, refahı, istikrarı, birliği ve beraberliği için referandumda 'evet' oyu kullanacağını söyledi.

Manav Osman örper, referandumda evet diyeceğini aktararak, nedenini ise şu şekilde açıkladı: "15 Temmuz tek kelimeyle her şeyi gösteriyor ve her şeyi kanıtlıyor. Başka örnek vermek istemiyorum. Bu yüzden referandumdaki kararım evet ."

Mehmet Aslan isimli bir vatandaş ise "Şu anda insanların bir kısmı nankör. Eskiden hastaneleri gördünüz. Cenazesi hastanede olanlar, evini, arsasını satıp cenazesini aldı. Bugün ise her yer hastane dolu, ilaç dolu. Eskileri gördük de yeni gençler bilmiyorlar. Sanki her şey günlük gülistanlık, sanki her zaman böyleymiş. Hayır diyecek bir ortam var mı? Ben İstanbul'da By-Pas ameliyatı oldum. Referandumdaki kararım evet ." ifadelerini kullandı.

Cep telefonu dükkânı işleten Eyüp Harputluoğlu, Avrupa'nın, Türkiye'ye yönelik tavrına işaret ederek, "Bu bizim meselemiz, ülkemizin meselesi. Avrupa kalkmış hepsi şu anda 'hayır' diyor. Sizi ne ilgilendirir demek ki bunlar bizi sömürmeye çalışıyorlar. Bu yüzden kararımız evet."

İsmini vermek istemeyen bir vatandaş ise "Ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için, bir daha yağ tüp hastane kuyruklarına girmemek için ve bu günler geri gelmesin diye referandumdaki kararım evet ." şeklinde konuştu.

Kuru yemişçilik yapan Ali Osman Lerderm "Ben Sayın Cumhurbaşkanımızı çok seviyorum, ülkemize çok hizmetleri oldu. Sol görüşlü bir insan olsaydı bu ülkenin her tarafına heykeli dikilirdi, böyle olmadığından üstüne çok gidiyorlar. Ben kendisini çok seviyorum. Her hangi bir siyasi görüşüm yok. Cumhurbaşkanımıza duyduğum sempatiden dolayı ve onun yaptığı büyük hizmetlerden dolayı referandumdaki kararım evet ."

Hamdi Tatar adlı vatandaş , çift başlılığını ortadan kalkması ve bir daha darbelerin yaşanmaması için 'evet'ten yana oy kullanacağını aktardı.

Abuzer Topbaş, Batılı ülkelerin Türkiye'ye saldırılarını gördüklerini belirterek, "Müslümanların baskı altında kurtulmaları için, imanımız, dinimiz, bayrağımız için referandumdaki kararım evet ." dedi.

Anayasa değişikliğinin bazı maddelerinde sorunun olabileceğini ancak özellikle koalisyon dönemlerinin son bulacak olmasından dolayı 'evet' diyeceğini söyleyen Muhammed Mücahit de "Ülkemizin istikrarı güçlenecek, ekonomi güçlenecek. Bugün halkın istediği demokrasi olacak, halkın istediği devlet olacak, halkın istediği bir hükümet olacak." diye belirtti.

Yaşar Harpurluoğlu adlı vatandaş da referandum görüşünün şöyle anlattı: "Geçmiş hükümetlerin, çift başlılıkların ve vatandaşın hali ortada, içler acısı idi. bu yüzden Referandumdaki kararım evet. Tabi 'hayır' diyenler de vardır, mutlaka olacaktır. Saygı duyuyorum ama şu an yurt dışında yapılan saygısızlıkları, büyüklerimize karşı, liderlerimize karşı yapılanları hepsini görüyoruz. Bütün dünya bir olmuş 'hayır' için çalışıyorsa ben de bir Müslüman ve Türk vatandaşı olarak elbette evet demek zorundayım. Bu artık parti davası değildir; bu haçlı seferiyle hilalin savaşıdır. Biz de hilalin yanında olduğumuzu göstereceğiz. Gelecek olan Cumhurbaşkanlığı sistemiyle daha güzel bir ülke, refahın ve huzurun ekonominin güçlü olduğu bir ülke, insanca yaşamak için alt yapının kurulacağını düşünüyorum. "

İnşaat işçisi olan ve ismini vermek istemeyen bir vatandaş ise referandumdaki kararının 'hayır' olduğunu belirterek, "Çünkü Türkiye'nin tüm imkânları bir adamın eline geçiyor. Yarın bizim evimizi de satabilir, bizim servetimizi de satabilir, Türkiye'yi de satabilir. Her şeyi yapabilir. Beni buradan alıp bakan yapabilir; ben ilkokul mezunuyum. Eşini kendi yardımcısı yapabilir; onun için ben hayır diyorum. Bu yapılan yollar hastaneler milletin vergisiyle, milletin imkânıyla yapılmış. Tüm kurumlar ellerinde, tüm basın ellerinde. Hayır diyenlere PKK, terörist muamelesi yapılıyor." (ömer Faruk Aydın, Ferit Gölgül, Aydın Evren- İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler