​Bakan Kurum YeşilVadi Millet Bahçesini gezdi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şahinbey ilçesindeki YeşilVadi Millet Bahçesini gezdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şahinbey ilçesindeki Bir milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulu olan ve Türkiye’nin de en büyük “Millet Bahçesi” olma özelliğine sahip YeşilVadi Millet Bahçesi’ni gezdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, YeşilVadi Millet Bahçesi içerisindeki Millet Kıraathanesi’ni de ziyaret ederek, burada ders çalışan öğrencilerle sohbet etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Kurum, Gaziantep'teki projenin örnek bir proje olduğunu ve her ile en az bir “Millet Bahçesi” yapılacağını belirtti.

Bakan Kurum, “Millet Bahçeleri konusunda Gaziantep çok iyi durumda. Şahinbey Belediyesi yaklaşık bir milyon 700 bin metrekare alan üzerine kurulu bir bahçe yapmış. İçerisinde gençlerimizin, çocuklarımızın millet kıraathanelerinde vakit geçirebilecekleri bir ortam oluşmuş. Çocuklar millet kıraathanelerinde ders çalışıyorlar, ücretsiz çay-simit ikramları yapılıyor. Bu proje bizim tüm Türkiye'de 81 ilde uyguladığımız ve uygulayacağımız, her ilde en az bir ‘Millet Bahçesi’ olsun projesi ile yola çıktığımız çok önemli bir projedir. Bu noktada hem ilk 100 günlük hem de ikinci 100 günlük eylem planı içerisinde millet bahçeleri gibi projelerimiz devam etmektedir. Şahinbey Belediyesi Türkiye ve Gaziantep için örnek bir projeyi hayata geçirmiş. Biz başkanımızı tebrik ediyoruz.” dedi.

Gaziantep’te kentsel dönüşüm çalışmalarının devam edeceğini bildiren Kurum, “Kentsel dönüşümle ilgili önemli çalışmalarımız var. Hatta hemen bu Yeşilvadi Millet Bahçemizin karşısında bulunan alanın hem deprem riski taşıyan hem de yıkılma tehlikesi taşıyan binaların dönüşümü var. Bu Gaziantep’imiz ve Şahinbey’imiz için çok önemli bir çalışmadır. Biz de bakanlık olarak bu noktada Şahinbey İlçe Belediyemize ve Büyükşehir Belediyesine hem teknik hem de maddi anlamda destek olacağız. Gaziantep’imizi 2023 yılına geldiğinde bölgedeki değerini daha üst seviyelere çıkarmak için belediye başkanlarımızla var gücümüzle çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Bakan Kurum’a Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ve diğer protokol üyeleri de eşlik etti. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Öne Çıkan Haberler