Diyarbakır İslami STK'ları, halkın yoğun katılımıyla Özgür Gündem Gazetesi'nin Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatür yayımlamasına Cuma Namazından sonra kitlesel basın açıklaması ile sert tepki gösterdi.

Diyarbakır İslami STK'ları, özgür Gündem Gazetesi'nin Hz. Muhammed'e hakaret içerikli karikatür yayınlamasına kitlesel basın açıklaması ile sert tepki gösterdi. Açıklamada Halil İncesu adlı karikatüristin çizimiyle yapmış olduğu bu hakaretin, Fransa'da Charlie Hebdo dergisinin Hz. Muhammed'e yaptığı hakaretten aşağı kalır yanı olmadığı belirtilerek, Fransızların Peygamber ve din düşmanı olan Charlie Hebdo dergisinin yerini Türkiye'de Peygamber ve din düşmanı olan özgür Gündem gazetesinin aldığının altı çizildi.

Diyarbakır halkı Cuma Namazını Ofis Camisinde kıldıktan sonra 'Allahu Ekber Muhammed Rehber' 'La ilahe ilahe illallah', 'Peygambere uzanan eller kırılsın', 'Zalimler için yaşasın cehennem', 'özgür Gündem şaşırma, sabrımızı taşırma' sloganları ve salavatlar eşliğinde yürüyerek basın açıklamasının yapılacağı Ofis AZC Plazanın yanına geldi.

Burada yapılan basın açıklamasını Diyarbakır İslami STK'ları adına Cemil Cahit Ünsal okudu. ‘Anam Babam sana feda olsun Ya Resulullah' afişinin önünde yapılan açıklamasında Ünsal, soz konusu güruhun daha önceden İslam'a ve Peygamberine yaptığı hakaretleri hatırlattı.

"Peygamber, mü'minler için kendi nefislerinden daha öncelikli/evlâdır…(33 Ahzâb 6)", "Beni ananızdan, babanızdan, çoluk çocuğunuzdan ve herkesten çok sevmedikçe gerçek mânâsıyla iman etmiş olmazsınız." (Buhârî, İman 8) ayet ve hadisi hatırlatan Ünsal, Kürdistan'da İslam düşmanlığı içerisinde olan zihniyetin içinde boğulduğu cehalet ve karanlığın faturasını her seferinde İslam'a kesmekle güya kendilerine çağdaşlık payesi verdiğini söyledi.

"Charlie Hebdo yerini özgür Gündem, Renald Luzier yerini de Halil İncesu almıştır"

Ünsal, açıklamasında Charlie Hebdo dergisi ve özgür Gündem gazetesi arasındaki benzerliğe dikkat çekerek, "Fırsat buldukları her an kinlerini açığa vurmaktan çekinmeyen bu melun zihniyet sahipleri son olarak özgür Gündem adlı gazetede, Peygamber Efendimizin (sav) ‘Cennet annelerin ayakları altındadır' hadis-i şerifine atıfta bulunarak terbiyesizlik yapma hadsizliğinde bulundular. Halil İncesu adlı karikatüristin çizimiyle yapmış olduğu bu hakaretin, Fransa'da Charlie Hebdo dergisinin Efendimiz(sav)'e yaptığı hakaretten aşağı kalır yanı yoktur. Kısaca Fransızların Peygamber ve din düşmanı olan Charlie Hebdo dergisinin yerini Türkiye'de Peygamber ve din düşmanı olan özgür Gündem gazetesi, Renald Luzier (Luz) yerini de Halil İncesu almıştır." dedi.

"Bu, Peygambere yaptıkları ilk hakaret değil"

Yapılan bu saldırının, bu güruhun İslam'a ve Peygambere yaptıkları ilk hakaret olmadığını açıklayan Ünsal, "Hepimizin hatırladığı gibi geçen yıl da küçük yaştaki evlilikleri bahane ederek peygamberimize hakaret etmişlerdi. Yine hatırlanacağı üzere bu zihniyet, Silopi Cizre ve Diyarbakır gibi bazı yerlerde çarşaflı kadınları zincirleyip güya tesettürlü bayanları köle görerek hakaret etmişti. Bununla yetinmeyip Van'da "Em ne emanet ın, em jin ın" pankartını asarak Hz. Muhammed'in Veda hutbesine "Kadınlar size Allah'ın emanetidir" hadisini hedef almışlardı. Ahlaksızca ve sapkın fikir ve davranışların yaygınlaşması için yaptıkları çalışmaların ise haddi hesabı yoktur." hatırlatmasında bulundu.

Kürtlerin, değerleri olan ve İslam'la barışık bir millet olduğu vurgusunu yapan Ünsal, Kürtlerin, kendi kültürel değerlerini İslam'la yoğurmuş bir millet iken özellikle İslam düşmanlığını yapan, Kürtlerin değerleriyle oynayan özgür Gündem ve yandaşlarının hiçbir zaman muvaffak olamayacaklarını ifade etti.

"Müslüman Kürt halkı, bu onursuzca saldırılara prim vermedi vermeyecek de"

Ünsal, bu çevrenin bu tür saldırıların asıl amacına değinerek, "Ancak biz biliyoruz ki onların bu saldırıları bir hesaba binaen yapmaktalar. Bu hesaplardan birincisi Müslüman Kürt halkını, asli kimliği olan İslam'la bağlarını kopartmak ve içi boş batıl-beşeri ideolojilere tabi kılmaktır. Diğer bir hesap ise yapmış oldukları bu İslam karşıtı saldırı ile Batılı devletlerin gözüne girmek ve ‘bakın biz de sizin gibi çağdaşız', deyip onlardan bir aferin veya Müslümanlarla savaşmak için birkaç silah almaktır. Onun içindir ki İslam'a olan kinlerini bu tür hakaretlerle belli zamanlarda ifşa etmektedirler. Ancak Rabbimize hamdolsun ki yaptıkları bu hakaretler cevapsız kalmadı ve kalmayacaktır. Müslüman Kürt halkı, hiçbir zaman bu onursuzca saldırılara prim vermedi ve inşallah vermeyecek de. Diyarbakır İslami STK'ları olarak bizler de bugün olduğu gibi bunların pisliklerini ifşa edeceğiz ve onların gerçek niyetini Müslüman halkımıza anlatacağız." diye belirtti.

"Toplumsal barışı bozmak isteyen fitneciler"

Bu tür saldırıları yapanları toplumsal huzuru bozan fitneciler olarak niteleyen Ünsal, Basın açıklamasını şöyle sürdürdü: "Diyarbakır'da faaliyet gösteren İslami STK'lar olarak buradan bir kez daha haykırıyoruz ki bizler Müslümanlar olarak kimsenin kutsalına ve değerlerine saldırmıyoruz. Bizim dini değer ve kutsallarımıza da kimsenin saldırmaya hakkı yoktur. Dini değer ve kutsalları alay konusu edinmek, hakaret etmek sanatsal faaliyet de düşünce özgürlüğü de değildir. Bu açık bir şekilde din düşmanlığıdır. İslam ve Peygamber düşmanlığıdır. Bunu yapanlar toplumsal huzuru bozmak isteyen fitnecilerdir. Halkı açık bir şekilde kin ve nefrete sevk ettikleri için aynı zamanda nefret suçu da işlemekteler."

"Hep kazanan Hüseyinler, Selahaddinler ve Saidler olmuştur"

"Müslümanlar olarak İslami değerlere ve Peygamber (sav)'e yönelik hiçbir saldırıyı, aşağılamayı, hakareti, terbiyesizliği affetmek, görmezden gelmek veya tolerans tanımak gibi bir lüksümüz yok bizim olamaz da!" açıklamasında bulunan Ünsal, daha sonra, "İslam'a ve kimlik değerlerimize türlü maskeler altında düşmanlık edip saldıran Allah(cc)'ın hiçbir kulu nazarımızda masum değildir. Tarihin hiç döneminde İslam'a ve Müslümanlara saldıranların başarılı oldukları görülmemiştir. Hep kazanan Hüseyinler, Selahaddinler ve Saidler olmuştur. Ey çağımızın İslam düşmanları! Bu saldırı ve hakaretlerinizle sizler de başarılı olamayacaksınız. Bu dünyanız berbat, ahiretiniz hüsran olacak. Bunun için kendi iyiliğinize olarak bu düşmanlıktan vazgeçin. " ifadelerine yer verdi.

"Yanağımıza vurduğunuzda diğer yanağımızı döneceğimizi de sanmayın"

Ünsal açıklamasına şöyle devam etti: "Ancak sizin bu alçaklığınıza rağmen binlerce kez mazlum olsak da bir kez bile zalim olmayı aklımızın ucundan dahi geçirmeyiz. Bununla birlikte bir yanağımıza vurduğunuzda diğer yanağımızı döneceğimizi de sanmayın. Çünkü bizler Hıristiyan zahidleri değiliz. Bizler Kabil'in değil Habil'in mirasçılarıyız. Yezid'lerin değil Hüseyin'lerin takipçileriyiz. Allah'a hamd olsun ki hak ve adalete şahitlik etmek ve vahyin izzet, şeref ve onurunu ayakta tutmaya çalışan Müslümanlarız. Bizler; insanlarla Rabbi arasındaki fitne, fesat gibi yapay engeller kalksın diye haykıran bir neslin evlatlarıyız. Bizler; insanlığı Allah, din, kitap ve Peygamber'le buluşturmak için çalışmayı ibadet bilen, İslâm inanç ve akidesinin Müslümanlarıyız."

"Provakatif terbiyesizlikleri boşa çıkartmak için bugün buradayız"

Provakatif girişimlere dikkat çeken Ünsal, "Sizlerin yalan, iftira, hakaret, kışkırtma ve tuzaklarınıza bakıyor ve ancak gülüyoruz. Bunu böylece bilin. Sizin gibi zalim, ateist, ahlaksızların tuzak ve entrikalarınızdan berîyiz. Bizler ortaya koyacağımız onurlu tavır, duruş, yerinde ve tutarlı tepkilerle bu türden provakatif terbiyesizlikleri, itibarsızlaştırma girişimlerini boşa çıkartmak için bugün buradayız." diye belirtti.

Ünsal son olarak, "Bu vesileyle özgür Gündem gazetesinde Halil İncesu adlı şahsın Efendimiz(sav)'e yapmış olduğu bu hakareti bir kez daha lanetliyoruz. Bununla birlikte Müslüman halkın inanç ve değerleriyle alay eden özgür Gündem ve benzeri yayın organlarını boykot etmeye, evlere ve işyerlerine sokmamaya tüm halkımızı davet ediyoruz." ifadelerini kaydetti.

"Müslümanların değerlerine hakaret etmek hakkınızda değildir haddiniz de"

Basın açıklamasında kısa bir konuşma yapan Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Aziz Aslan ise yapılan hakareti sert bir dille kınayarak, "Cahiliye döneminde kadını kurtaran, kadına kimlik kazandıran İslam ve onun yaşam rehberi Hz. Muhammed(SAV)'e dil uzatan bu zihniyeti ve destekleyenleri lanetliyorum. Bu zihniyete destek verenlere sesleniyoruz: İnsanların inançlarıyla dalga geçmek, bir özgürlük mücadelesi değildir. Müslümanların değerlerine hakaret etmek hakkınızda değildir, haddiniz de." dedi.

"Bunların derdi İslam ve Müslümanlardır"

Basın açıklamasında bir konuşma yapan Diyarbakır İslami STK'ları İcra Kurulu Başkanı Yunus Memiş, "Kürt halkı dindar olduğu için, Müslüman olduğu için bunların bugün de dünde hedefleri olmuştur. Bunların derdi İslam ve Müslümanlardır. Ancak bugün Amed'de dindar halk olduğu sürece özgür Gündem ve yandaşları asla muvaffak olamayacaktır. Halk en sert bir şekilde tepkisini koyacaktır." şeklinde konuştu.

"Artık İslam'ın değerleriyle savaşmaktan vazgeçin"

Diyarbakır İslami STK'ları İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Nazlıcan da "İzzeti İslam'da değil de başka beşeri ideolojilerde aramanın bir tezahürüdür bu zihniyet. Artık İslam'ın değerleriyle savaşmaktan vazgeçin. Sizin beşeri ideolojileriniz bu topraklarda hiçbir zaman bu topraklarda hayat bulamayacaktır." ifadelerini kullandı. (Yunus Sırat, M. Sıddık Bilge- İLKHA)

YASAL UYARI: Yayınlanan yazılı haber, fotoğraf ve videonun tüm hakları İlke Haber Ajansı Basın Yayın San. Tic. A.Ş.'ye aittir. Hiçbir surette haber, fotoğraf ve videonun tamamı veya bir kısmı yazılı sözleşme yapılmadan veya abone olmadan kullanılamaz.

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler