Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin yaşandığı Elâzığ'da 2 bin yeni konut yapılacağını belirterek, saha ve zemin etüt çalışmalarının başladığını söyledi.

Sahada 500 kişilik ekiple hasar tespit çalışmalarını yürüttüklerini aktaran Kurum, bu çalışmaların en geç 10 gün içinde depremden etkilenen tüm illerde tamamlamış olacağını belirtti.

Bakan Kurum, "Hasar tespit çalışmalarında bugün itibarıyla Elâzığ merkez, Sivrice ve Maden'de 50 yıkık binamız mevcut, 223 bağımsız bölüme tekabül ediyor. 308 ağır hasarlı ve 688 bağımsız bölüme tekabül ediyor, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bu binalarımızdan 22'si acil yıkılacak binalardan oluşuyor. Bunlar girmeye izin vermeyeceğimiz, girildiğinde vatandaşımızın can güvenliğinin risk altında olduğu binalardan ibaret. Dolayısıyla bu binaların da dün itibarıyla yıkımlarını başlattık ve hızlı bir şekilde yıkımı gerçekleştirmiş olacağız. Malatya'da Battalgazi, Doğanyol, Kale, Pütürge ve Yeşilyurt'ta toplam 155 yıkık, 1278 de ağır hasarlı binamız mevcut. Diyarbakır Çermik'te de 8 yıkık binanın yanında Bağlar, Kayapınar, Sur, Çüngüş, Çermik ve Bismil'de toplam 16 ağır hasarlı binamız var ve aralıksız hasar tespit çalışmalarımız devam etmektedir." dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler