Köylüler sorunlarına çözüm bekliyor

Şanlıurfa'da, Elgün Mahallesi sakinleri, en büyük sorunları olan kanalizasyon probleminin, bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bağlı Elgün (Adşenı) Mahallesi sakinleri, köyün en büyük sorunu olan kanalizasyon sorunlarının giderilmesini istiyor.

Viranşehir ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan 400 haneli, yaklaşık 5 bin nüfuslu Elgün (Adşenı) köylüleri, yıllardır çözülmeyen kanalizasyon probleminin, bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyor.

Köy sakinleri, İLKHA muhabirine yaptıkları açıklamada, sıkıntılarını yetkililere bildirmelerine rağmen sorunun giderilmediğini ileri sürdü.

"Çocukların hepsi hastalandı"

Çocukların hepsinin kirli su nedeniyle hastalandığını söyleyen köy sakinlerinden İsmail Yeten, “2-3 yıldır kanalizasyon sisteminin olmayışının sıkıntısını çekiyoruz. 16 yıldır iktidarda olan partiye bu güne kadar desteğimizi esirgemedik. Ama bizler kapılarına gittiğimizde yüzümüze bakmıyorlar. Başkaları gibi bizimde hakkımız yok mu? Evlerimiz kanalizasyon suları altında kaldı. Çocuklarımızın hepsi bu kirli su nedeniyle hastalanıyor. Yetkililer gelsinler, kendi gözleriyle görsünler. Pis sudan dolayı evlerimiz yıkılıyor. “diyerek tepkisini dile getirdi.

Köy sakinlerinden Mehmet Öden ise “1965 yılından bu yana köyümüz çevre köylere nazaran daha da gelişmişti. Hiçbir köyde okul yokken, yakın köylerin çocukları bizim köye okula geliyorlardı. Ama şimdi bu köy en geride kalan köy oldu. Şu an civar köylerin hepsi parke taşlarını yapmışlar. Bizim köy ilçe merkezine yakın olmasına rağmen hizmet yok. Ne parke taşı, ne asfalt ne de kanalizasyon var. Köyün dört tarafını dolaşın, hepsinin hali perişan. Seçim zamanı geldiğinde, gelirler halimizi ve sıkıntımızı sorarlar. Ama seçim bitikten sonra bir daha onların yüzünü göremiyoruz. Bu köye niye hizmet getirmediklerini bilmiyoruz. Eski Bakan Faruk Çelik, zamanında kendisi bizim köye geldi ve dedi ki 'Bu köye hizmet getirerek numune bir köy yapacağız.' Ama doğru söylemedi. Görüyorsunuz, nasıl bir örnek yaptığını. Evime rahatlıkla girip çıkamıyorum." ifadelerini kullandı.

"Sorunlarımızla ilgilenen kimse yok"

Kanalizasyon suyundan dolayı çocuklarının okula gidemediğini söyleyen Rabia Yeten ise “Bu kanalizasyon suyundan dolayı enfeksiyon kaptım, hastayım, raporum var. Çocuklarımız okula gidemiyor. Benim çocuğumun evi kanalizasyon suyundan dolayı yıkıldı. Sular evimizin içine kadar girdi. Allah için el atın, suçumuz ve günahımız ne? İlgilenen, yapan kimse yok, on gün kanalizasyon suyundan dolayı Şanlıurfa Hastanesinde yattım. Çocuklarımız dışarıya çıkamıyor, sinir krizi geçiriyorum. Allah için bize yardım edin, biz buranın vatandaşıyız, yabancı bir ülkeden gelmedik. Yabancı insanlara yardım yapıldığı kadar bize yapılmıyor." dedi.

Köy sakinlerinden Halil Tart ve Mehmet Akkuş ise "Bizler buradan bütün yetkililere sesleniyoruz. Bizim köyde ciddi sorunlar var; başta kanalizasyon sorunu, yazın kokudan vatandaşlar dışarıya çıkamıyor. Yazın dışarıda yatamıyoruz, kışın ise pisliğinden durulmuyor. Cumhurbaşkanımız gerekli mercilere bildirsin ve bu sıkıntıları giderilsin. Sadece evimin önündeki patlak boruları için ŞUSKİ'ye gittim, kepçelerinin olmadığını söylediler. Ama ben kendi paramla kepçeyi getirdim, onlar da boruyu getirip manşonu takmadıkları için şu an kanalizasyon suyundan dolayı yollarımız kirli suyla dolu ve evimize rahatlıkla giremiyoruz. Çocuklarımız o çukurlarda boğulursa bunun hesabını kim verecek. Yetkililerden bu soruna bir an önce el atmasını istiyoruz." dedi. (Sabri Acet - İLKHA) 

İlgili Haberler

Editörün Seçtikleri

Mobil Uygulamamızı İndirin

Öne Çıkan Haberler